evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

Karakan

Karakan


Karakan Güvercini’nin özelliği öteki güvercinlere oranla boylarının birazcık daha kısa olmasıdır. Kuyrukları yelpaze şeklinde ve gümüş renktedir. Gözleri oldukça ufak ve ayak tırnakları simsiyahtır.

Karakan

Bu güvercin türü dünyada Fantail olarak geçmektedir. Gümüş kuyrukluların aslı Suriye’ye dayanmaktadır ve Suriye’de bu güvercine Karakand adı verilmektedir. Vatanımızda ise Karakan yada Gümüşkuyruk adıyla bilinmektedir. Vatanımızda mahalli bölgelere gore kuşun adı değişim izah edebilir. Anadolu’da gez ya da kırk kuyruk adı da kullanılır.

Kökeni

Gümüş kuyruk adının verilmesi kuyruk kısmının tamamının gümüş renginde olmasından dolayıdır. Bir çok süre siyah renkte olmakla beraber Güvercinin rengi ne olursa olsun kuyruk kısmı daima gümüş rengindedir ve bu kesinlikle değişmez. Bu kuş türünün vatanımızda bu denli yangınlaşması Suriye’nin daha önceleri Osmanlı imparatorluğu’nun hakimiyeti içinde olmasıdır. Bu yüzden Suriye topraklarında yaşayan bu kuş türü ülkemizin çeşitli yerlerinde de yaygınlaşmaya adım atmıştır.

Suriye’de, daha doğrusu tüm Arap ülkelerinin güvercinlerinin büyük bir kısmı vatanımızda de yetiştirilmektedir. Bunun sebebi Osmanlı imparatorluğunun Arap ülkeleri topraklarının elinde bulundurması ve ilişkilerinin oldukça yoğun olmasından meydana gelmektedir.

Yaşam Alanı

Karakan güvercinleri vatanımızda genel anlamda Güneydoğu Anadolu bölgemizde yetiştirilmektedir. Zira bu kuş türünün yetişmesinin en uygun olduğu iklimler çoğu zaman bu bölgelerde görülmektedir. Öteki bölgelerimizde bu kuş türü yetiştiriciliğine pek rastlanmaz. Karakan türü kuşları çeşitli renklerde olabilmektedir. Bu renkler içinde en yaygın olarak; siyah, sarı, kırmızı, alaca bulunmaktadır.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Bango Güvercin

  Bango güvercini ile ilgili aradığınız her şeyi burada kolayca bulabilir, bilmedikleriniz hakkında da bilgilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!