Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kaş aldırmak, tırnak kesmek ve saç tıraşı olmak orucu bozar mı

Kaş aldırmak, tırnak kesmek ve saç tıraşı olmak orucu bozar mı

 

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

Kaş aldırmak orucu bozmadığı şeklinde vücuttaki öteki kılları kesmek ve saç tıraşı olmak da oruca bir zarar vermez. Doğrusu orucu bozmaz. Şundan dolayı oruç, bir şey yiyecek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Fakat Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) kaş aldıranlara nalet etmiş olduğu ve kaş aldırma fıtrata müdahale sayıldığı için câiz görülmemiştir. (Ebu Davud, Nesai)

Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının adama karşı avret yöresel eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının hanıma karşı avret yöresel, diz kapağı ile göbek arasıdır.

Fakirlik ve gerekseme olmadan bu yerlerin başka bayanlara yada erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda yada lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, adam olsun hanım olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı şeklinde, bu işlemi tatbik eden kişinin de, bu kısma bakması ve dokunması da helal değildir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir