Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık
evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık


Kediler de minimum bizim kadar dış dünyadaki virüs ve bakterilerin tehdidi altında. Bu virüs ve bakterilerin niçin olduğu hastalıklarla savaşım etmenin en kolay ve etkili yolu ise koruyucu sıhhat önlemlerini almakla başlıyor. Zira kimi virüs ve bakterilerin niçin olduğu hastalıklar ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı kedinizin tehlikeli hastalıklara yakalanmasının önüne geçebilmenin ilk ve en doğru yolu aşılardır. Kedi aşı takvimi tam da gerekseme duyacağınız genel aşıların ve aşılanma zamanlarının takibinin yapılmasında sizlere kolaylık sağlayabilir.

Kedinizi Aşıya Götürmeden Ilkin Bu tarz şeyleri Gözden Geçirin

Kedinizin aşılanması onun pek oldukca tehlikeli hastalığa karşı korunmasını elde edecektir. Sadece aşının ihtiyaç duyulan etkiyi gösterebilmesi için kedinizin ihtiyaç duyulan sıhhat şartlarını taşıyor olması gerekiyor. Aşı yapılmaması ihtiyaç duyulan kedilerin aşılanması onların sağlığını korumak bir kenara sağlıklarının tehlikeye atılmasına ya da aşının istenen ve beklenen etkiyi yaratmamasına da niçin olabilir.

Ilk olarak hamile kedilerin aşılanmaması gerekiyor. Eğer kediniz hemen hemen minik bir yavrusya ve halen annesini emiyorsa gene aşılanmamalıdır. İshal, üşütme benzer biçimde emareler içinde olan kedilerin de aşılanması yanlış bir uygulama olacaktır. Şu sebeple aşının beklenen etkiyi göstermemesine niçin olur.

Kedinizin yavruluktan yetişkinliğe kadar kesinlikle takibinin yapılması ihtiyaç duyulan aşıları var. Bu aşılar kedinizin oldukca daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine haiz olmasını sağlarken hem de bu kuvvetli bağışıklık sistemiyle kendini hastalıklara karşı oldukca daha hazır hissedecektir.

 Yavru Kedilerde Aşı Takvimi

Genel olarak sınıflandırdığımızda 1 yaşın altındaki kedilerin yavru olarak nitelendirilmesi doğru olacaktır. Bundan dolayı kedilerin yavruluk ve yetişkinlik dönemleri için uygulanan aşılar da farklılık gösterir.

Kedilerde 6-8 Hafta Içinde Yapılacak Olan Aşılar:

Bu zamanda yapılacak olan aşıların öncelikli olarak iç ve dış parazit uygulaması bulunduğunu belirtmemiz gerekiyor. İç ve Dış Parazit uygulaması 3 ayda bir tekrarlanması ihtiyaç duyulan bir aşı.

Kedilerde 8-10 Hafta Içinde Yapılacak Olan Aşılar:

Bu zamanda kedinizin kesinlikle bir genel Kontrolünün yapılması ve bununla beraber Karma Aşının yapılması gerekiyor.

Kedilerde 9-11 Hafta Içinde Yapılacak Olan Aşılar:

9-11 haftalık olan kedinizin genel sıhhat kontrolünün yanı sıra Leukemia Aşısı kesinlikle yapılmalıdır. Sadece bu aşının yapılabilmesi için leukemia testi yapılarak kedinizin hastalığa haiz olup olmadığına bakılır.

Kediniz 10-12 Haftalık Olmuşsa:

Gene Genel Kontrolünün arkasından Karma Aşısının tekrarı yapılır.

Kedilerde 11-13 Hafta Içinde Yapılacak Aşı:

11 ve 13. Hafta aralığında kesinlikle bir genel denetim ve Leukemia aşısının tekrarı yapılmalıdır.

Kedim 12-14 Haftalık Oldu:

Üç aydan büyük olan kedinizin artık her yıl tekrarlanması ihtiyaç duyulan mühim aşısını kesinlikle yaptırmalısınız. Kuduz Aşısı 3 aydan büyük kedilerin kesinlikle yaptırılması ihtiyaç duyulan aşılarından ve bu aşı 1 yaşından sonrasında her yıl tekrarlanmalı.

Erişkin Kedilerde Aşı Takvimi

Yetişkinliğe ulaşan kedilerin aşıları yavru kedilere oranla oldukca daha seyrek ve takibinin kolaylıkla yapıldığı aşılardır. Her yıl meydana getirilen bu aşılar 3 grupta toplanabilir. İlki karma aşılar (Ölümcül birkaç tehlikeli virüs ve bakterinin niçin olduğu hastalıklara karşı yapılır.) İkincisi Luekemia Aşısı ve Üçüncüsü ise Kuduz Aşısıdır.


Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Yavru kediler yaşamlarının bu ilk haftalarında çok daha fazla ilgiye ve özene ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evinize getirdiğiniz yavru kedinizin bakımı için öncelikli olarak yapılması gerekenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE