Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Kedi Sağlığı ve Aşıları
evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

Kedi Sağlığı ve Aşıları


Kedi Sağlığı ve Aşıları

KEDİ SAĞLIĞI VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Tüm canlıların olduğu şeklinde canımızdan oldukca sevdiğimiz Kedilerin de fena hastalıklara yakalanma riski vardır. Ölüm her ne kadar her canlının kaçınılmaz sonu olsa da sıhhatli yaşam her canlı için en güzel seçimdir. Kedilerinizin sağlığını korumak için onlar için belirlenen Kedi aşılarını zamanında yaptırmanız gerekmektedir. Kediler için karma aşı, Leukemia (Lösemi), Kuduz aşısı şeklinde aşıların her yıl belirli zamanlarda tekrarlanması gerekmektedir.

Karma aşı Kedinizi “Feline Herpes” virüsüne karşı sakınan bir aşıdır. Bu virüsün aşısı yüksek ateş, iştah kaybı ve mayışıklık şeklinde emareler izah edebilir. Fakat bu etkisinde bırakır geçicidir ve Kedinizin virüse bağışıklık sağlaması için gereklidir. O şekilde ki bu virüs aşısı yapılmadığında Kedinizin vücudunda mevcut olduğunda ne yazık ki öldürücüdür.

Kuduz aşısı ise bir yakınınızı yada bir yabancıyı tırmaladığında kişinin kuduz olmaması için yasal bir mecburiyetinizdir. Leukemia, bir Kedi lösemisi hastalığıdır. Aşıyı yaptırmadan ilkin Kedinizde bu hastalığın olup olmadığının testini yaptırmalısınız. Şu sebeple eğer mevcutsa aslına bakarsanız bu sorunla savaşan vücuduna daha çok düşman göndererek hastalığını ilerletebilir. Mevcutsa bu aşı yaptırılmaz.

Hamile Kediler doğurmadan ve süt emen yavru Kedileriniz sütten kesilmeden aşıya götürülmemelidir. Kedi sağlığı, önemlidir. Aşı da bu amaçla yapılmaktadır. Fakat bu iki durumda sakıncalı olduğundan beklenmelidir. Aslına bakarsanız süt emen Kediler için anne sütünde hastalıklardan koruyucu enzimler yavru Kediler için bol miktarda mevcuttur.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Yavru kediler yaşamlarının bu ilk haftalarında çok daha fazla ilgiye ve özene ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evinize getirdiğiniz yavru kedinizin bakımı için öncelikli olarak yapılması gerekenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE