Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Kedilerde Göz Akıntısı Nedenleri ve Tedavileri
evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

Kedilerde Göz Akıntısı Nedenleri ve Tedavileri

Kedilerde Göz Akıntısı Nedenleri ve Tedavileri


Kedinizin gözlerinde bulunan ince katman onun sağlığı için mühim roller üstlenmektedir. Gözyaşı filmi olarak malum bu katman gözde biriken atıkları temizler ve gözleri nemli meblağ. Gözlere gıda sağlamakla görevli olmakla beraber kedinizin gözünde oluşabilecek bakterilerle savaşarak kedinizin gözleri için bir koruma kalkanı görevi üstlenir. Kedilerde göz akıntısı kimi zaman gözlerinin sıhhat tehdidine karşı tam savaşım içinde bulunduğunu gösteren bir işarettir. Bir çok vakit bu durumdan kediniz kendi kendine kurtulabilir sadece akıntının geçmemesi durumunda ise baytar hekiminize başvurarak muayene yaptırmanız en doğru yöntemdir.

Göz neslesi (konjonktivit)

Bu durumu bir akıntı şeklinde kedinizin iki gözünde ya da tek gözünde görürseniz, konjonktivit ihtimali söz mevzusudur. Bu hastalık halk içinde göz nezlesi olarak bilinir ve kediler için en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Enfeksiyon, alerji hatta toz bile bu konjonktivit sebebi olabilir. Hastalık bulaşıcı olduğundan bir çok kedi hayatında minimum bir kez bu hastalığa yakalanmıştır. Her yaşta kedi göz nezlesine yakalansa da bilhassa genç kediler bu rahatsızlıktan daha fazlaca etkilenir.


Herpes virüsü de bu konjonktivit sebeplerindendir. Kediniz bu virüsü yavruyken almışsa tüm yaşamı süresince bu rahatsızlığı yaşayacak olup sadece aşı ile semptomlar azaltılabilir. Kedinizin stresini azaltmak da göz nezlesinin ilerlemesini engelleyecektir.  Eğer herpesle beraber göz sulanmışsa veterineriniz kullanmanız için antibiyotik ve antiviral bir ilaç yazacaktır. Bu rahatsızlığı kediniz genel anlamda tedavi olmadan temizler sadece fazlaca acı çekmiş benzer biçimde görünüyorsa daha ciddi bir problemle karşılaşmamak için kesinlikle uzman bir hekimden yardım almanızda yarar var.

Göz enfeksiyonu

Eğer kedinizdeki göz akıntısı yeşil ya da sarıya çalan bir renkteyse muhtemelen enfeksiyon söz mevzusudur. Laboratuvar testleri ile hekiminiz bunun sebebini kolayca bulabilir.

Berrak akıntı kedinizde bir virüs olduğu anlamına gelir. Bunun için veterineriniz beklemenizi ve durumun kendiliğinden bir iki hafta içinde düzeleceğini söyleyecektir. Yalnız mukus yeşil ya da sarı ise bu durum bakteriyel bir enfeksiyona işaret etmektedir. Onu tedavi etmek için ise hekiminiz antibiyotik damlaları ya da merhem kullanmanızı tavsiye edecektir.

Göz alerjisi

Kediler de tıpkı insanoğlu benzer biçimde aynı durumlara karşı alerjik olabilirler.

-Polen

-Küf

-Toz

-Parfüm

-Temizlik ürünleri

-Ekmek ürünleri…

Benzer biçimde unsurlar kedinizde alerjik durum meydana getirebilir. Veterineriniz kedinizin bir alerjisi olup olmadığını kolayca anlayıp tedavisi için en uygun yolları size önerebilir.

Göz yaralanması

Bazı ırk kedilerin yüzleri kısa ve kafatası yapıları yuvarlaktır. Bu durum kedilerde gözyaşı şeklinde akıntısına niçin olabilir. Yüzlerine akan gözyaşları derisi ve tüylerine düşer, bununla beraber cildini tahriş edip kızmasına sebep olur.

Bu lekeleri tedavi etmek için piyasada bir sürü ilaç olmakla beraber bazı ürünler Sıhhat Bakanlığı onaylı olmayan içeriklere haiz olabilir. En doğru ilacı seçmek mevzusunda hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Göz ülseri

Kedinizin gözü bulanık görünüyor; kediniz başını ovup devamlı eğik mi tutuyor? Bu durumlar bir göz ülserinin emareleri olduğundan kedinizi derhal bir kliniğe götürün. Eğer tedavi edilmezse kediniz görme kaybı yaşayabilir. Bu durumun sebepleri ise başına darbe alması, çizik bir göz, bir enfeksiyon yada kimyasal maddeler olabilir.

Tüm bu emarelerle beraber kedinizin gözleri temiz görünmüyorsa kapsamlı bir muayene için onu veterinere götürmenizde yarar var. Bu ciddi bir hastalık emaresi olabilir. Teşhis ne kadar erken olursa can dostunuzun tedaviye yanıt vermesi de o denli süratli olur ve iyileşme süreci daha süratli ilerler.


Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Yavru kediler yaşamlarının bu ilk haftalarında çok daha fazla ilgiye ve özene ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evinize getirdiğiniz yavru kedinizin bakımı için öncelikli olarak yapılması gerekenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE