Ana Sayfa / Eğitim / Kimya-Biyoloji Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Üniversitelerin Mühendislik Fakülteleri içinde yer edinen Kimya-Biyoloji Mühendisliği kısmı bir lisans programıdır. Eğitim süresi hazırlık sınıfı ile birlikte 5 senedir. Öğrenciler ilk aşama olarak YGS’ye girmelidir. Burada başarı gösteren öğrenciler ise ikinci aşama olan LYS’ye girerler. Kimya-Biyoloji Mühendisliği’ni tercih edecek adayların MF-4 puan türünden kafi puanı almaları gerekir.

Kimya-Biyoloji Mühendisliği kısmı kimya, matematik, biyoloji alanlarından oluşan bir mühendislik dalıdır. Bu bölüm kimya mühendisliğine biyoloji birleşimden oluşan yaşam bilimleri, genom teknolojisi, biyoteknoloji alanlarında emek verme yapar.

Bu bölüm Türkiye’de bir tek Koç Üniversitesi’nde bulunur. Kimya-Biyoloji Mühendisliği bölümünden mezun olan öğrenciler “Kimya-Biyoloji Mühendisi ” unvanı alır.

Bu kısmı tercih edecek adayların sayısal kabiliyete haiz, matematik, biyoloji, kimya, fiziğe karşı ilgili, bilime meraklı, kimyasal ve biyolojik maddelere karşı alerjisi olmayan, araştırmacı, iletişimi güçlü, yeniliklere açık, ekip çalışmasına uyumlu, sabırlı, dikkatli ve analitik düşünebilen kişiler olması gereklidir.

Bölümde Hangi Dersler Vardır?

Dersler sayısal ağırlıklıdır. Başlıca dersler içinde genel matematik, genel fizik, genel kimya, fazlaca değişkenli fonksiyonlar ve lineer cebir, mühendislikte olasılık ve istatistik, kimya-biyoloji mühendisliğine giriş, termodinamik, biyokimya, akışkanlar mekaniği, ısı transferi, kütle transferi, ayırma işlemleri, tepki mühendisliği, kimyasal ve biyolojik proseslerin modellenmesi ve simülasyonu, kimyasal ve biyolojik proseslerin optimizasyonu, enerji için nanoyapılı malzemeler, kimya-biyoloji mühendisliği laboratuvarı, proses ve ürün tasarımı, polimer mühendisliği, biyoinformatik, proses modelleme, dinamik ve denetim, biyomateryaller, endüstriyel mikrobiyoloji, sürdürülebilir enerji, bioteknoloji, yüzeylerde kataliz işlemleri, ilaç tasarımı, doku mühendisliği yer alır.

Bölüm Mezunlarının Kariyer Olanakları Nedir?

Bölümden mezun olan öğrencilerin birçok sanayide emek verme olanakları mevcuttur. Bu sektörler içinde besin, ilaç, petrokimya, sıhhat, kozmetik, boya endüstri, tekstil, tıbbi laboratuvarlar, otomotiv, tıbbi aygıt ve malzemeler, kağıt, enerji, ziraat sektörleri vardır. Ar-Ge, süreç tasarımı, operasyon, iş geliştirme, kalite, operasyon, süreç denetim, üretim, ithalat ve ihracat, teknik pazarlama-satış alanlarında çalışabilirler. Satış Mühendisi, Satış Uzmanı, Pazarlama Uzmanı olarak vazife alabilirler. Bölümden mezun olan öğrenciler yüksek lisans yaparak araştırma görevlisi, akademisyen de olabilirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

Turizm Rehberliği Nasıl Bir Bölümdür?

Turizm Rehberliği ülkenin tanıtımını yapacak, ülkeyi ziyarette bulunan kafilelere seyahat ettikleri bölgeler ve eserlerle ilgili bilgiler verecek, tur organizasyonlarında görev alacak olan turizm rehberlerini yetiştiren programdır. Fakülte ve meslek yüksekokullarında lisans, önlisans eğitimleri verilir. Eğitim süresince yabancı dil dersleri, turizmle ilgili dersler ve kültür derslerinden oluşan bir program okutulur. Akademik kariyer, özel sektör, kamu başlıkları altında birçok alanda iş bulunabilir. Ayrıca bölüm lisanüstü eğitim imkanına da sahiptir. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE