Ana Sayfa / Eğitim / Kitap Nasıl Hızlı Okunması mümkün?

Kitap Nasıl Hızlı Okunması mümkün?

Kitap Nasıl Hızlı Okunması mümkün?

Kitap Nasıl Hızlı Okunur?

Hızlı okuma hem zamandan tutum sağlama hem de okuduğunu daha süratli anlama adına, belli teknikler izlenerek geliştirilebilen bir beceridir. Bilhassa sınavlarda çokça yarar elde eden süratli okuma, mevzunun daha kısa sürede anlaşılmasını sağlayarak avantaj sağlar. Birim zamanda okunan kelime sayısı ve kelime anlama oranını artırmayı hedefleyen bu tekniklerle, bununla beraber zihin antremanı da yapılmış olur. Bazı kolay yöntemlerle süratli okuma tekniğini geliştirmek mümkün.

Kitap Nasıl Hızlı Okunması mümkün?

  • Bir kitabı süratli okumak için, ilk olarak okunan şeye konsantre olmak gerekir. Dış etmenlerin yarattığı dikkat dağınıklığı da süratli okumayı fena etkisinde bırakır. Bu yüzden ses, müzik ve gürültü benzer biçimde dış etmenlerden arındırılmış bir ortam, kitabı daha süratli okumak için elverişlidir.
  • Belli bir süre sonunda kitap okuma hızı yavaşlar ve dikkat dağılabilir. Bu şekilde durumlarda kitap okumaya bir kaç dakika ara vermek ve etrafa bakınmak gözlerin de dinlenmesine destek verir.
  • Okurken dudak ve dili kullanmak da okuma hızını düşürür. Mırıltı ve seslerle okumak yerine bir tek gözlerle okumak kitabı daha süratli okumaya yardım eder.
  • Kitap okurken belirli anahtar kelimelerin altını çizmek ve ana düşünce hakkında notlar almak da süratli okumayı sağlar.
  • Kitap okurken, noktalam işaretlerine dikkat etmek, cümleyi daha süratli anlmaay destek verir ve kitap okuma hızını artırır. Ek olarak yazılarda vurgulanmak istenen sözcükler, noktalama işaretlerine bakılarak anlaşılabilir.
  • Ruhsal olarak okumaya hazır olmak ve zihnin başka şeylerle meşgul olmaması da okuma hızını etkisinde bırakır. Kızgın ve bitkin zamanlarda süratli kitap okuma gerçekleştirilemez. Bunun için ilk olarak sakinleştirici aktivitelere yönelmeli ve kitap okumaya konsantre olabilecek zamanlarda okuma gerçekleştirilmelidir.
  • Kitap okunacak masa üstünde yada ortamda dikkat dağıtacak oldukça fazla eşya olmaması, kitaba konsantre olmak ve süratli okumak açısından önemlidir.
  • Kitap okumaya başlamadan ilkin, bir hedef belirlemek kitap okuma hızını artırır. 1 saat içinde 20 sayfa okuma hedeflenmesi, okuma hızına pozitif katkı elde edecektir.
  • Kitap okurken kodlama tekniği de süratli okuma ve okuduğunu anlama mevzusunda etkilidir. Belli bir sayı yada zamanı anlaşılır kılmak yada hafızaya almak için, belirli ve kişisel kodlar vermek, anımsama esnasında yarar sağlar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

YDS Nasıl Kazanılır?

YDS’nin açılımı yabancı dil sınavıdır. Sınav Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi kısaca ÖSYM tarafından uygulanır. İlk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlamıştır. Daha öncesinde ismi KPDS’dir (Kamu Personeli Dil Sınavı). Bu sınav yılda iki kere uygulanır. İlk bahar dönemi ve son bahar dönemi sınavı olarak adlandırılır. Yani genellikle nisan mayıs veya eylül ekim aylarında uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!