Kitap Nasıl Seçilir?

Kitap Nasıl Seçilir?Kitap Nasıl Seçilir?

Kitap okuma alışkanlığı olan insanoğlu için yeni bir kitap seçmek aslına bakarsak oldukça kolay gerçekleşir.

Kitap okuyan şahıs genel anlamda nelerden hoşlanılmış olduğu mevzusunda azca oldukça kendi hakkında data sahibi olur. Zaman içinde kitap okuma zevkiniz gelişecektir ve bu da sizi belli bir türe yöneltecektir. Bazı kitaplardan daha oldukça hoşlanırken bazılarını bitiremez olacaksınız ve bu kitaplar büyük olasılıkla elinizde çürüyüp

gidecektir. Bu mevzu sizi telaşlandırmasın! Bazı kitapları sular seller benzer biçimde okuyabiliyorken, bazılarında bir cümle dahi ilerleyememeniz oldukça düzgüsel! Hatta bu durum sizi bilgili bir okur olma yoluna sokuyor da diyebiliriz!

İş kitap seçmeye ulaşınca başvurabileceğiniz en güzel yöntem şu anda okuduğunuz yazardır. Şu anda okuduğunuz yazar, muhtemelen kendinden önceki yazarlardan ve hatta kendi sürecinin yazarlarından etkilenmiştir. İnternette yapacağınız ufak bir araştırmayla bunu anlamanız ve hoşlandığınız yazarın

kimlerden hoşlandığını bulmanız hakkaten zor olmaz. Bir taraftan da bir çok yazar, etkilendiği yazarı kendi kitabının sayfaları arasına taşır. Örnek vermek gerekirse Sulh Bıçakcı, Sinek Isırıklarının Müellifi kitabında kişiye okuyabilmesi için Cortazar’dan Calvino’ya Yusuf Atılgan’dan Sevgi Soysal’a kadar yirmiye yakın yazardan ve eserlerinden bahseder. Bununla beraber siz de eğer o yazarı seviyorsanız, bahsedilen nicelerini de sevecekmişsiniz benzer biçimde hissedersiniz.

Öteki yöntemler birazcık daha dış kaynaklarla müzakereler yapmanızı gerektirir. Yazınsal zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızdan size bir kitap önermesini rica edebilirsiniz; bu pişman olmanızı engelleyecektir. Şundan dolayı bu dostlar size yazarların verebileceğinden daha çok data verebilirler: Merak ettiğiniz şeyleri onlara sorabilir ve kitabı okuyup okumamaya karar verebilirsiniz.

Eğer bu işlerde çömez olduğunuzu düşünüyorsanız ve sizi yönlendirebilecek bir okuma geçmişine haiz değilseniz deneysel işlere girişebilirsiniz. Kimi zaman kitapçıda gördüğünüz bir kitabın kapağı sizi oldukça

etkileyebilir; bu bir işaret olabilir! Genel anlamda kapaklar kitap seçiminde etkisi altına alan bir rol oynar; bu yüzden şansınızı deneyebilirsiniz. Yazınsal bir zevk oluşturmak pek kolay değildir; fakat bir kere zevkinizi anladığınızda yeni kitaplara kapılar açmak düşündüğünüzden de kolay olacaktır.

Neleri alacağınızı düşünürken bir sıralama yapmayı da dikkatsizlik etmeyin! Kimi zaman o denli oldukça okumak istediğiniz şey olabiliyor ki; bir sıralama tutmak ve o listeyi dikkate alarak okumalarınıza devam etmek sizin için yararlı olabilir!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE