Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kıyametin Büyük Alametleri Nedir?
dini bilgiler
dini bilgiler

Kıyametin Büyük Alametleri Nedir?

Kıyametin büyük alametleri nedir? Yüce Rabbimiz tarafınca yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de de buyurulduğu suretiyle kıyametin ufak ve büyük alametleri bulunmakta olup, ilk olarak ufak alametler ve sonrasında ise büyük alametler yeryüzünde zuhur edecektir.

Yüce Rabbimiz tarafınca yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de de buyurulduğu suretiyle kıyametin ufak ve büyük alametleri bulunmakta olup, ilk olarak ufak alametler ve sonrasında ise büyük alametler yeryüzünde zuhur edecektir. Kıyametin ufak alametleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonrasında şimdi de, kıyametin büyük alametleri hakkında bilgiler sunalım. Kafirler ve münafıklara ansızın gelecek olan kıyametin büyük alametleri nedir büyük islam alimleri tarafınca da belirtildiği suretiyle ufak alametlerin birçoğu tamamlanmış olup, büyük alametlerden ilkinin de asla kuşkusuz ki gerçekleşeceği vurgulanmıştır.

Kıyametin Büyük Alametleri Nelerdir

Kıyametin Büyük Alametleri Nedir

Kıyametin Büyük Alametleri Şunlardır;

1- Deccal’in Ortaya Çıkması

Kıyametin büyük alametlerinden kabul edilen deccalin ortaya çıkması, kıyametin kopuşundan öncesinde zuhur edecektir. Sahih hadislerde de belirtildiği suretiyle alın bölgesinde arapça kafir yazısı bulunan deccalin bir gözünün kör olduğu ve geniş alınlı ve kıvırcık saçlı olduğu da belirtilmektedir. Deccalin kıyametten ilkin kafirlerin başına geçeceği ve dünya üstünde islam orduları savaşım edeceği de belirtilmektedir.

2- Büyük Bir Dumanın Ortaya Çıkması

Kıyametin kopuşundan ilkin büyük bir duman meydana gelecek ve dünya üstünde 40 gün ve 40 gece süresince tesirini sürdürecektir.

3- Dabbetü’l Arz Çıkması

kıyametin büyük alametleri nedir sorusuna vereceğimiz 3. yanıt; Günümüzde ek olarak birçok dizi ve sinemalara da mevzu olan dabbetü’l arz  içinde yer almakta olup bir mahluk olarak tabir edilmektedir. Sahih hadislerde yer yaratığı olarak da tabir edilen bu yaratığın kıyametin yakın bir döneminde ortaya çıkacağı da hadislerde dile getirilmektedir.

Güneşin Batıdan Doğması

Güneşin Batıdan Doğması

4- Güneşin Batıdan Doğması

Kıyametin büyük alametlerinden kabul edilen güneşin batından doğması, kıyametin kopmasına yakın bir dönemde meydana geleceği birçok sahih hadislerde belirtilmektedir.

5- Hz.İsa’nın Yeryüzüne İnmesi

Kıyametin kopmasına yakın bir zamanda hz.İsa ALLAH’ın emri doğrultusunda yeryüzüne inecek ve deccalin orduna karşı savaşım edecektir.

6- Yecüc Ve Mecüc’ün Ortaya Çıkışı

Kıyametin büyük alametlerinden kabul edilen yecüc ve mecüc adındaki aslı ve soyları belli olmayan iki değişik insan toplumlarının da ortaya çıkacağı ve bunların kıyamet öncesi yeryüzünde fitnelere sebep olacağı hadislerde belirtilmektedir.

Arap Yarımadası

Arap Yarımadası

7- Doğu, Batı Ve Arap Yarımadası Üstünde Yer Çöküntüsü Meydana Gelmesi

Sahih hadislerde de belirtildiği suretiyle  kıyametten ilkin doğu, batı ve arap yarımadasında olmak suretiyle toplamda 3 değişik bölge üstünden yer çöküntüsü meydana gelecektir.

8- Yemen Ülkesinde Büyük Bir Ateşin Hasıl Olması

Kıyametin büyük alametleri nedir? Kıyametin kopuşundan ilkin Yemen ülkesinde büyük ve şiddetli bir ateş zuhur edecek ve insanları önüne katarak sürüleceyeceği sahih hadislerde açıkça dile getirilmektedir.

Peygamber efendimiz tarafınca da buyurulduğu suretiyle kıyamet yalnız kafirlerin ve fasıkların üstüne ansızın kopacağı ve bu dehşetli gün öncesinde Yüce ALLAH‘ın emri ile tüm müminlerin ruhları alınarak ahirete göçmesi sağlandığı ve bu sayede kıyametin dehşetinden uzak kalacağı bildirilmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir? Kurban bayramında kesilen kurbanlıklar için vekalet verilişini sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE