Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıldır?

Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıldır?

Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıldır?

Köpeklerde Aşı Takvimi Nasıldır?

 

Koruyucu tedbir olarak aşı köpeklerin sağlığında mühim bir yere haizdir.

Bilhassa yavru köpeklerin hastalıklara karşı savunmasız olması yanında köpeklerde çeşitli hastalıklara karşı bağışıklığın kazandırılması için uygulanan aşı programları veterinerin belirlediği doğrultuda ilerleyen bir süreçtir.

Aşılama ile ilgili genel kaide yavru köpeğin emme sürecinde lüzumlu antikorları annesinden alması sebebiyle doğumdan 6-8 hafta sonrasında ilk aşılamaların başlamasıdır.

Kuduz aşısının da 12 haftadan ilkin uygulanmaması gerekir.

Aşılamada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta ise köpekte herhangi bir enfeksiyon söz mevzusu olduğu durumlarda aşıdan ilkin tedavinin yapılmasıdır.

Köpeklere uygulanan aşılar mecburi olan çekirdek aşılar ve köpeğin sağlığına, yaşamış olduğu bölgenin özelliğine bağlı olarak yaşam koşullarına gore herhangi bir riske maruz kalma ihtimaline karşı önlem amaçlı yapılabilecek çekirdek olmayan aşılar olmak suretiyle iki başlıkta toplanır.

Çekirdek Aşılar

Kuduz (Rabies): Sinir sistemine hücum eden ve ölümcül bir viral hastalık olan kuduzun insanlara da bulaşma ihtimali bulunması sebebiyle oldukça önemlidir.

Gençlik Hastalığı (Distemper): Solunum ve merkezi sinir sistemini etkileyerek büyük oranda ölümle sonuçlanabilecek vakalara neden olan viral bir enfeksiyondur.

Adonevirüs (Hepatitis): Tip 1 ve tip 2 olmak suretiyle değişik türü bulunan adonevirüs rahatsızlığında tip1 hepatitis olarak isimlendirilen karaciğer ve öteki organları etkileyerek ölümcül olabilecek kadar ciddi, bulaşıcı bir viral hastalıktır.

Adonevirüs tip 2 ise köpeklerde üst solunum enfeksiyonuna neden olan bir rahatsızlıktır.

Kanlı İshal (Parvovirüs): Şiddetli kusma ve ilerleyen safhalarda kanlı ishal ile beraber kendini gösteren ölümcül bir viral rahatsızlıktır.

Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu (Parainfluenza): Köpeklerin üst solunum yollarında enfeksiyona yol açan rahatsızlığın başlıca emareleri kuru ve inatçı öksürüktür.

Çekirdek aşılar kuduz aşısı dışından karma olarak tek bir grup altında birleştirilerek yapılır.

Tek tek bileşenleri değiştirilerek kombine edilen karma aşıların birkaç değişik türleri mevcuttur ve tüm bileşenler aşıların baş harfleri ile gösterilir.

Buna gore DHHP olarak kısaltılan karma aşının açılımı Distemper, Hepatitis, Parvovirüs ve Parainfluenza rahatsızlıklarını kapsayan karma aşılardır.

Karma aşılar çoğu zaman yavru köpeklerde ortalama 8 ve 16. haftalar içinde 3 doz yapılmakla beraber erişkin köpeklerde 2 doz halinde yılda birer kez tekrarlayacak şekilde yapılır.

Kuduz aşısı ise yılda bir kez tekrarlanmak suretiyle yavru köpeklerde en erken 12 haftadan sonrasında uygulanır.

Çekirdek Olmayan Aşılar

Bordetella: Üst solunum sistemi enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bulaşıcı bir rahatsızlıktır.

Spiroket Hastalığı (Leptospirosis): Böbrek ve karaciğer olmak suretiyle köpeklerde çeşitli sistemleri etkileyen ve ölümcül özellikte olabilen bakteriyel bir hastalıktır.

Lyme: Bir çeşit kene tarafınca yayılan ve çeşitli rahatsızlıklarla beraber köpekte sinir hasarına neden olan bakteriyel bir hastalık olan lyme hastalığının insanlara bulaşma özelliği bulunur.

Coronavirüs: Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen bulaşıcı viral bir hastalıktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık Kediler de minimum bizim kadar dış dünyadaki virüs ve …

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE