Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Köpeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

 

 

Bakımları mühim olan köpeklerin aşıları ve gereksinimlerini karşılamak yanında sindirimde kullandıkları dişlerinin sağlığı da itina gösterilmesi ihtiyaç duyulan konulardandır.

Bakımı yapılmayan ve ağız sağlığı hijyeni sağlanmayan köpeklerin dişlerinde kalan yiyecek parçacıkları ile ağız içindeki bakteriler reaksiyona girerek tartar ve plak oluşumuna neden olur.

İlk aşamada köpekler üstünde fena nefes bırakan bu oluşum ağız enfeksiyonunun bir sonucudur ve köpekler açısından diş eti kanamalarına ve hastalıklarına, diş dökülmelerine ve kalp, böbrek ve karaciğer sağlığını tehlikeye sokabilecek enfeksiyonlara sebep olabilir.

Köpeklerde Diş Fırçalama

Dişeti hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkacak ciddi sıhhat sorunlarını önleme adına köpeklerde diş fırçalama, günlük bir rutin olarak yapılması ihtiyaç duyulan bir bakımdır.

Çoğu zaman 6 aylık dönem içinde dişlerini tamamlayan köpeklerde bu süreç içinde diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak, ilerleyen süreçlerde diş fırçalanırken kolaylık sağlaması bakımından önemlidir.

Köpeklerin dişi fırçalanırken insanoğlu için kullanılan diş macunlarından uzak durulmalıdır.

Aksi durumda bu tür macunlar, bakteri oluşumunu artırabilmesi ihtimali yanında sindirim problemlerine ve mide ağrılarına sebep olabilir ve zararı olan etkilere haizdir.

Bunun yerine köpekler için hazırlanan ve köpeklerin sevilmiş olduğu aromaları barındıran diş macunları tercih edilmelidir.

Köpeklerde diş fırçalama işlemi, dişe dokunan yanaklar sebebiyle tartar birikiminin dişlerin dış yüzeyinde, iç yüzeyine nazaran %90 daha çok olması sebebiyle bilhassa dişlerin dış yüzeyinde yapılacak bir işlemdir.

Çoğunlukla diş macunu şeklinde fırçalamayı kolaylaştırmak amaçlı köpeklerin ağız ve diş yapılarına hususi tasarlanmış diş fırçası kullanılmalıdır.

Diş üstünde daha geniş alanlara yetişebilmek ve fırçalamanın daha etkili olabilmesi için 45 derecelik bir açı ile minik, dairesel hareketlerle yukarıdan aşağıya doğru yapılacak diş fırçalama işlemi tartar oluşumunu engellemek bakımından oldukça etkilidir.

Diş Sağlığı İçin Öteki Yapılması Gerekenler

Diş fırçalamanın yanı sıra, köpeklerde diş sağlığını korumak açısından bisküvi ve çiğneme oyuncakları etkili destek unsurlar arasındadır.

Bunun yanında kuru gıdalar, diş üstündeki plak birikimi önlemek bakımından köpeğin beslenme düzeni kuru mama kullanımına yönelik olmalıdır.

Yaş mamalar ya da ev ortamındaki yiyecek artıklarında çoğunlukla diş ve ağız sağlığı açısından uzak durulmalıdır.

Tüm bunların yanında yılda iki kez baytar kontrolü yaptırılarak lüzumlu görüldüğü takdirde diş sağlığı için ustalaşmış destek alınmalıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Taklambaç

Taklambaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE