Ana Sayfa / Eğitim / Kore Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Kore Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Kore Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Kore Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Dünya dillerine ilgi duyan üniversite adayları için Kore Dili ve Edebiyatı iyi bir alternatif olabilir. Bölüm üniversitelerin edebiyat fakültelerinde yer edinen dört senelik bir lisans programıdır. Bu bölümün amacı Kore dilini yazılı ve sözlü olarak iyi bir halde öğretmek, Kore edebiyatı, kültürü, zamanı ile ilgili donanımlı kişiler yetiştirip Kore ile ilişkileri güçlendirmektir.

Bu kısmı okumak isteyen adayların öncelikli olarak Yükseköğretim Geçiş Sınavına girmeleri gerekir. Bu sınavdan barajı aşan öğrenciler LYS’ ye girerler. LYS- 5 bu kısmı kazanmak için girilen bir sınavdır. Puan ağırlıkları %48 Türkçe, %20 Yabancı Dil ,%20 Toplumsal Bilimler, %7 Matematik, %5 Fen oluşturur. Bölüm öğrencileri DİL-3 puanı ile kabul edilir.

Adaylar öncelikli olarak yabancı dile yatkın kişiler olmalıdır. Zira yabancı dil öğrenmek sıkıntılı bir süreçtir. Bu yüzden sabırlı, azimli, yeni bir öğrenmeyi seven kişiler için büyük bir avantaj olacaktır. Bunun yanında sözel kabiliyeti olan, kültür, edebiyat ve tarihe karşı ilgili olan kişiler bu kısmı tercih etmelidir.

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hangi Dersler Görülür?

Bu bölümde görülecek dersler içinde Dilbilgiisine giriş, Sözdizimine giriş, Sesbilgisine giriş, Uyum, Kore Çağdaş Kültür Öğretimi, Tümce Kalıpları, Korece Konuşma Dili, Hanca’ya Giriş, Temel Dil Becerilerinin Geliştirilmesi, Yüksek Koreceye Giriş, Yazılı Ifade, Kore Zamanı, Eski Çağ Kore Edebiyatı, Korece Öğretim Politikaları, Çağdaş Kore, Şiir Çözümlemesi, Tercüme, Kompozisyon Teknikleri vardır.

Kore Dili ve Edebiyatı Hangi Üniversitelerde Yer Alır?

Bu bölüm vatanımızda bir tek Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi’nde bulunur.

Bölümden Mezun Olan Öğrencilerin Kariyer Olanakları Nedir?

Günümüzde Kore ile tecim ilişkileri bilhassa teknolojik ürünlerle oldukça artmıştır. Bu yüzden Kore ile ortaklaşa iş olan şirketlerde iş bulabilirler. Gezim sektöründe, THY’da, gezi acentelerinde emek verme olanakları vardır.

Kamu kuruluşları, Gezim Bakanlığı, Dış İlişkileri Bakanlığı, Büyükelçilikler’de vazife alabilirler. Tercümanlık yapabilirler. Dil okullarda öğretmenlik yapabilirler. Yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olarak emek verme olanakları mevcuttur.


<!–

Bu habere de bakabilirisiniz

Dünya Dilleri Nasıl Bir Bölümdür?

Günümüzde dil öğrenmeye erişim hızı oldukça yüksek olmasına rağmen dil öğrenme düzeyi oldukça düşüktür. Dünya Dilleri bölümün en temel amacı öğrencilerine eğitimini alıp üzerinde uzmanlaşacakları dille ilgili en etkili ve kolay bir şekilde dili öğrenimini sağlamaktır. Bu bölüm Türkiye’de Yaşar Üniversitesi'nde bulunmaktadır. Bölüm 4 yıllık veya 2 yıllık şekilde yapılandırılmamıştır. Bölüm mezunları görmek istedikleri diller ile ilgili başarı sertifikası ile bölümü bitirmektedir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE