evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

Kumru

Kumru

 


Kumru, biçim olarak güvercine benzer fakat güvercinlerden daha zarif ve ince yapılıdır.

Kumru

Kumru, güvercin ailesinin en samimi ve sempatik kuş türü olarak bilinmektedir. Sempatik ve minik halleri, ince davranışlarıyla fazlasıyla sempatik bir görünümdedir. Kumruların sesleri de kendileri kadar tatlı ve sevimlidir. Kumrular yayılma oranları Avrupa’yla Asya’nın büyük bir kısmına kadar uzanmıştır. Kumrular halk içinde “Yusufçuk” ve “Gugukçuk” diye de isimlendirilmiştir. Bu kuşlar, halk içinde güzel muhabbetin, aşık olmanın, sevgilinin sembolü olmuştur.

Temel Özellikleri

Kumru’nun fazlaca çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Türk kumruları’nın uzunluğu genel anlamda 31 santimetre. boylarında olmaktadır. Türk kumruları mavi-kül rengi doğrusu gri tonlarındadır. Bir öteki tür ise “Minik Kumru“dur. Bu türün uzunluğu ise Türk kumrusuna oranla daha kısadır. Genel anlamda 26 santimetre. civarındadır.

Kumrular; fizyolojik özellik bakımından kahverengi, kızıla kaçan ve daha fazlaca pas rengi tüylere haizdir. Bu kuş türünün boyun arkası gridir ve gene boyun kenarlarında dört çizgi bulunmaktadır. Çoğu zaman bahçelerde, parklarda, korularda, ormanlarda, gecekondu ve apartman civarlarında eşleriyle yaşayan güvercingillerdir.

Üreme

Kumrular çift halinde yaşayan, eşleri öldükten sonrasında yaşamı süresince başka bir kuşla üreme yapmayan fazlasıyla sadık kuşlardır. Kumrular yıl içinde iki kez yumurtlar. Ve yavrular hayata geldikten 18 gün sonrasında uçmaya adım atar. Kumrular klasik kuşlar benzer biçimde kendilerine ağaç kırıntılarından yuva oluşturmaktadır.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Bango Güvercin

  Bango güvercini ile ilgili aradığınız her şeyi burada kolayca bulabilir, bilmedikleriniz hakkında da bilgilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!