Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kuran okurken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Kuran okurken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

dini bilgiler

 

Yüce kitabımız Kuranı Kerim ALLAH’ın kelamı, sıfatı ve kadimi olduğundan kıraat esnasında son aşama saygılı, ağırbaşlı ve ciddi olmalıdır. Bunlar kalbe ilişkin ameller olmakla beraber, kişide bu vakar ve yazınsal temin edecek yada kalbde bulunan bu saygının tezahürü diyebileceğimiz bazı davranışlar vardır. İşte Kur’an-ı Kerim okurken dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan hususlar;

1- Abdestli olarak, en saygılı oturuş şekli kıbleye müteveccih bir hâlde oturmaktır. Onun için Kur’ân okuyacak kimse de kıbleye önem vererek oturmalı ve Kur’ân’ı bu şekilde tilavet etmelidir.

2- Kur’an-ı kerim okumaya başlarken Euzü ve Besmele çekmelidir!

3- Manasını bilen de, bilmeyen de ağır ağır okumalıdır!

4- Kur’ân okuyan kimse huşu ve hudu içinde oturarak okumalıdır. Tekebbür alameti sayılabilecek bacak bacak üzerine atma benzer biçimde oturuşlardan uzak durmalıdır. Talebenin hocasının önünde oturması benzer biçimde hatta Âlemlerin Rabbi olan ALLAH’ı görüyor olma şuuru içinde bulunmalıdır. ALLAH ile konuşuyor benzer biçimde okumalıdır zira o kimse ALLAH’ı görmese de ALLAH onu görmektedir.

5- Kur’ân okumanın en muhteşem şekli yukarıda anlatılan hâlde okumaktır. Sadece saygı ve edep muhafaza edildikten sonrasında kişinin ayakta, yân yatarken yada yatağında Kur’ân okuması da câizdir. Nitekim Cenâb-ı Hakk Yüce Kitab’ında: “Onlar ki ALLAH’ı gâh ayakta divan durarak, gâh oturarak, gâh yanları suretiyle zikrederler…” (Ali İmran 190-191) buyurmuştur. Âyet-i kerîmedeki sıralamadan da anlaşılacağı suretiyle ister nafile ister farz olsun namazda ayakta iken meydana getirilen Kur’ân tilaveti en faziletli tilavettir. Sevap yönüyle ondan sonra oturarak meydana getirilen tilavet, sonrasında da yatarak eda edilen tilavet gelir.

6- Güzel ve temiz elbiseler giyilmelidir. Hatta Kur’ân’a olan ta’zimden dolayı başı ve omuzları örten bir elbise giymek daha güzeldir. Ulemadan bazıları sarık ve cübbelerini giydikten sonrasında Kur’ân okumuşlardır.

7- Güzel koku sürünmek ve imkân olduğu takdirde Kur’ân okunacak yeri de en güzel kokularla tütsülemek Kur’ân okumanın edepleri arasındadır.

8- Kur’ân okuyan kimsenin azalarının sükûnet suretiyle durması ve kıraatin ciddiyetini zedeleyecek davranışlardan uzak bulunması da kıraatin âdâbındandır.

9- Esnemesi gelen kimse, Kur’an okumayı kesmeli ve esnemesi kesilince devam etmelidir zira esnemek şeytandandır.

10- Kur’an okuyan kimse onu göğsüne yakın tutmalı yada önündeki yüksekçe bir şeyin üstüne koymalıdır.

11- Kıraat esnasında laubali davranışlardan kaçınmalı, gülmemeli ve gerekmedikçe konuşmamalıdır.

12- Kur’an-ı kerim okurken, kendisinde riya, kısaca gösteriş uyanırsa yada namaz kılan hiç kimseye engel olursa, yavaş sesle okumalıdır!

13- Gaflet içinde okumamalı, okurken başka şeyler düşünmemelidir!

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir