Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kurban Kesmenin Adabı İle İlgili Hadisler

Kurban Kesmenin Adabı İle İlgili Hadisler

 

Resulullah (sav) yevm-i nahr’de alacalı, boynuzlu ve iğdiş edilmiş iki koç kesti. Koçları kesmek suretiyle (yatırıp kıbleye) yöneltince: “Şüphesiz ki ben, bir muvahhid (ALLAH’ı bir tanıyıcı) olarak yüzümü o gökleri ve yeri yaratmış olan ALLAH’a yönelttim. Ben müşriklerden değilim” ve “Şüphesiz benim namazım da, menasikim de, hayatım da, ölümüm de hiçbir ortağı olmayan, alemlerin Rabbi ALLAH’ın dır. Ben böylece emrolundum. Ben (bu ümmette) Müslüman olanların ilkiyim” (En’am 162) (ayetlerim okudu ve:) “Ey Rabbim (bu kurban bizlere) sendendir, senin rızan için (kesiyoruz) ve sana (ulaşacak)tır. Ey Rabbim, Muhammed ve ümmetinden bunu kabul buyur. Bismillahi vallahu ekber!” deyip, sonrasında koçu kesti.
Ravi: Cabir
Kaynak: Ebu Davud, Dahaya 4, (2795); Tirmizi, Edahi 21, (1520); İbnu Mace, Edahi 1, (3121)

Hz. Peygamber (sav)’le musallada hazır bulundum. Hutbesini tamamlayınca minberinden indi. Kurbanlık koçuna gelip kendi eliyle kesti. Keserken: “Bismillah! Vallahu ekber. Bu benim adıma ve ümmetimden kurban kesmeyenlerin adınadır!” dedi.
Ravi: Cabir
Kaynak: Tirmizi, Edahi 22, (1522)

Veda haccında Resulullah (sav)’a şahid oldum. Kendisine (kesmesi için) bir deve getirilmişti. “Bana Ebu’l-Hasan’ı çağırır” dedi. Hz. Ali (ra) çağırıldı. “Harbenin aşağısından tut!” dedi. Hz. Ali tuttu. Resulullah (sav) da yukarısından elde etti, ikisi birden deveye dürttüler. Deve sol ön ayağından bağlıydı. Öteki ayaklarının üstünde ayakta duruyordu. Deveyi kesip yere yıkınca: “İsteyen parça alsın!” dedi. Bu müşahedem Mina’da yevm-i nahrde idi. Kesim işinden boşalınca, katırına bindi. Hz. Ali (ra)’yi de terkisine aldı.
Ravi: Garafe İbnu’l-Haris el-Kindi
Kaynak: Ebu Davud, Menasik 19,1766

Tirmizi’nin Abdullah İbnu Gurt’tan kaydettiği rivayette şu şekilde denir: “…Hayvan yere yıkılınca: “Dileyen parça alsın!” buyurdu.
Ravi: Abdullah İbnu Gurt
Kaynak: Ebu Davud, Menasik 19, (1765)

Resulullah (sav) elleriyle otuz deve kesti. Geri kalanı da bana söylemiş oldu, ben kestim. Bunlar yetmiş taneydi.
Ravi: Ali
Kaynak: Muvatta, Hacc 181, (1, 394); Ebu Davud, Menasik 19, (1764)

Kızlarına, kurbanlarını kendi elleriyle kesmelerini, ayağını kurbanın boynuna basmayı, keserken tekbir getirip besmele çekmeyi tenbih etmiştir. Rezin ilavesidir. [Buhari, senetsiz olarak bab başlığında kaydetimistir. (Edahi 10)] Ravi: Ebu Musa
Kaynak: Rezin

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir