Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kurban kesmenin fazileti nedir

Kurban kesmenin fazileti nedir

dini bilgiler

 

Kurban kesmenin erdem ve sevabıyla ilgili hadis-i şerifler müminler için oldukça büyük müjdeler ihtiva eder. Hz. Âişe Validemizden gelen bir rivayet şöyledir: “Hiçbir kul, kurban günü, ALLAH indinde, kurban kanı akıtmaktan daha sempatik bir i‏ş yapması imkansız zira kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, kıllarıyla tırnaklarıyla gelecektir. Kesilen kurbanın kanı yere düş‏meden ilkin ALLAH nezdinde yüce bir mevkiye ulaşı‏r. O halde, gönül hoşluğu ile kurbanlarınızı kati.” Mevzuyla ilgili öteki bir rivayette ise kurbanın sevabı hakkında bir soruya Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem): “Her bir tüye karşılık bir hasene vardır.” diye yanıt vermiş, bunun üstüne maksadın daha iyi anlaşılması için kendisine: “Ya Resûlallah! Yün” denmiş ve O da: “Yünün her tüyüne karşılık bir hasene (iyilik) var.” demiştir. Başka bir hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) kurbanı kesilecek olan Hz. Fâtıma’ya: “Kalk kurbanının yanına git ve onu izle. Onun akıtılacak ilk damlası ile senin geçmiş günahların affedilecek.” demiştir. Kesilen kurbanların sırat köprüsünde sahibi için bineklik yapacağı da Efendimiz’den (sallallahu aleyhi ve sellem) nakledilen rivayetler arasındadır.

Sözlükte “yakınlık ve yaklaşmak, kendisiyle ALLAH’a yaklaşılan şey” manasına gelen kurban, Dini ıstılahta, “yakarma niyetiyle, kendine mahsus vakitte, belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce kesmek” anlamına gelir. Öteki bir ifade ile Kurban, fıkıhta belirlenen şartları taşıması kaydıyle, ALLAH’a yakınlık ve ibâdet gayesiyle, şer’î usûl ile boğazlanıp kesilen hayvana verilen isimdir. Kurban bayramı günlerinde (ilk üç günde) belli şartları taşıyan ve ALLAH rızası için kesilen kurbana “udhiyye” denir.

Kurban kesmek mal ile meydana getirilen bir ibadettir ve hanefi mezhebine gore vaciptir. İmam Şafii’ye gore ise, kurban vacip değil, müekked bir sünnettir.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir