Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kurban kesmenin hikmetleri nelerdir

Kurban kesmenin hikmetleri nelerdir

dini bilgiler

 

Sözlükte “yakınlık ve yaklaşmak, kendisiyle ALLAH’a yaklaşılan şey” manasına gelen kurban, Dini ıstılahta, “yakarma niyetiyle, kendine mahsus vakitte, belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce kesmek” anlamına gelir. Öteki bir ifade ile Kurban, fıkıhta belirlenen şartları taşıması kaydıyle, ALLAH’a yakınlık ve ibâdet gayesiyle, şer’î usûl ile boğazlanıp kesilen hayvana verilen isimdir. Kurban bayramı günlerinde (ilk üç günde) belli şartları taşıyan ve ALLAH rızası için kesilen kurbana “udhiyye” denir.

Kurban kesmek mal ile meydana getirilen bir ibadettir ve hanefi mezhebine nazaran vaciptir. İmam Şafii’ye nazaran ise, kurban vacip değil, müekked bir sünnettir.

Her ibadette olduğu benzer biçimde kurban kesme ibadetinin de biz için birçok hikmet ve faydası vardır. وَلِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنَا مَنْسَكًا لِيَذْكُرُوا اسْمَ اللّٰهِ عَلٰى مَا رَزَقَهُمْ مِنْ بَهيمَةِ الْاَنْعَامِ “Biz her ümmete kurban ibadeti koyduk ki ALLAH’ın kendilerine erzak olarak verdiği hayvanları keserken ALLAH’ın adını ansınlar.” (Hac 22/34) âyetiyle ALLAH Teâlâ, kurban ibadeti yerine getirilirken yüce adının zikredilmesini, yeryüzünde mevcut tüm hayvanların Kendi mülkü bulunduğunu ve sırf rahmet eseri olarak insanların istifadesine verildiğinin bilinmesini ve bu şuurla kurban ibadetinin yapılmasını emretmektedir.

Kurban, ALLAH’ın rızasını kazanma yolunda bir fedakârlık, hasbîlik ve teslimiyetin ifadesidir. Bu teslimiyet ve hasbilik, Hz. İbrahim ve İsmail ile zirveleşerek sembolleşmiştir. Kurban, ALLAH’a teslimiyet ruhunu geliştirir. Böylelikle insan hakikî kulluk tavrını takınıp, şükür vazifesini yerine getirmeye çalışır ve böylece ALLAH’a yaklaşır.

Kurban, toplumda kardeşlik, yardımlaşma, fedakârlık ve dayanışma ruhunu mayalar ve geliştirir. Toplumda adaletin gelişmesine yardım eder. Cemiyet katmanları arasındaki uçurumların aşılmasına ve değişik seviyelerdeki ferdlerin birbirlerinin hâlini anlayıp ilgilenmelerine ve kaynaşmalarına ciddi katkıda bulunur.

Kurbanın, insan sağlığının mühim bir unsuru olan dengeli ve sıhhatli beslenmeye katkısı da dikkat çekicidir şundan dolayı düzgüsel zamanlarda et yeme imkânı bulamayan fakirler, kurban münasebetiyle bunu elde ederler. Hatta dünyanın uzak yerlerindeki muhtaç insanlara bile et gönderilir. Ek olarak kurban, hayvancılığın gelişmesine ve ekonomik canlanmaya da mühim derecede katkı sağlar.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kıyametin Büyük Alametleri Nedir?

Kıyametin büyük alametleri nelerdir? Yüce Rabbimiz tarafından yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de de buyurulduğu üzere kıyametin küçük ve büyük alametleri bulunmakta olup, ilk olarak küçük alametler ve sonrasında ise büyük alametler yeryüzünde zuhur edecektir. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE