Ana Sayfa / Eğitim / Kuyruklu A Nasıl Kullanılır?

Kuyruklu A Nasıl Kullanılır?

Kuyruklu A Nasıl Kullanılır?

Kuyruklu A Nasıl Kullanılır?

Bir web simgesi olan @ Türkçe’de “kuyruklu a” olarak isimlendirilir. Elektronik posta adreslerinde posta adresi ile sunucu adresi içinde kullanılan @ işareti başlangıçta muhasebe ve ticari faturalarda “oranında” anlamında kısaltma amaçlı kullanılmıştır.

Kuyruklu a sembolü etimolojik olarak İspanyol, Portekiz ve bazı ülkeler ile Latin ABD’da Brezilya ve Fas’ta kullanılan bir kütle birim ölçüsü “arrobe”nin simgesidir. İspanya’da 1849 yılılnda, Portekiz’de 1852 senesinde tüm ticari işlemlerde mecburi olarak metrik sisteme geçirilmesi ile kullanımı kaldırılan ölçü bugün hala bölgedeki geleneksel çiftçiler tarafınca kullanılmaktadır.

Bu güne kadar işaretin kullanıldığı ilk zamanı belge 1448 yılına aittir. Kastilya Aragon içinde ticari bir belgede bir buğday sevkiyatını belirtmek için kullanılan sembol, bugünkü haline bire bir benzemese de, işaretin bugün ki çağıl kullanımına Floransa’da bir mektupta rastlanılmıştır.

Dünya üstünde yaygın kullanımıyla beraber değişik amaçlarla da kullanılan sembol, Türkçe’de yalnız web posta adreslerini belirtmek amaçlı kullanılmaktadır. @ işareti İngilizce telaffuzunun “at” şeklinde olması ise hizmet veren sunucu üstündeki posta adresine vurgu yapmak içindir.

Ek olarak kuyruklu a, son dönemlerde bilhassa toplumsal medyada ya da forumlarda, yazışmalarda kullanıcı adının önüne konularak kişilere vurgu yapmak yada kişinin dikkatini çekmek amaçlı da kullanılır. Bunun haricinde gene toplumsal medyalarda kişiye gönderilen iletinin açık şekilde başkalarınca da okunmasını sağlar.

Tüm bunların yanında @ işareti, bilgisayar programcılığında çeşitli programlama dillerinde değişik amaçlarla kullanılır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Noktalı Virgül Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri duygu ve düşüncelerin açık ve doğru bir şekilde ifade edilebilmesini sağlar. Cümlenin yapısını etkileyen ve duraklama bölümlerinin belirtilmesi için kullanılan noktalama işaretleri okumayı ve anlamayı da kolaylaştırır. Ayrıca vurgualama ve tonlama gibi uyarıları da yapar. Noktalı virgül de bu önemli işaretlerden birisidir ve '' ; '' şeklinde gösterilir. Bu işaretten sonra bir harf boşluğu ara verilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir