Ana Sayfa / Eğitim / Latince Nasıl Öğrenilir?

Latince Nasıl Öğrenilir?

Latince Nasıl Öğrenilir?

Latince Nasıl Öğrenilir?

Roma İmparatorluğu’nun resmi dili olan Latince, Hint-Avrupa ailesine üye bir dildir. Genel olarak, geçmişte, bilimin, siyasetin ve tarihin dili olmakla bilinir. Günümüzde ise konuşanı ya da bileni oldukça azca olan Latince, tarihsel belgeler ve dökümanları okumakta kullanılmaktadır.

Ek olarak, bir öğretmen yardımı olmadan, eğer aklınıza koydu iseniz, Latinceyi kendi başınıza da öğrenebilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey doğru emek verme kitabını seçmek, alıştırmalardan öğrenmek ve yazı, okuma yeteneklerinizi geliştirmektir.

Öğrenmeye, yeni başlayanlar için Latince ve benzeri emek verme kitaplarını bulmakla başlayın. Bilhassa oldukca sayıda alıştırma ve yanıt anahtarı bulunan kitapları seçmeye çalışın. Yanıt anahtarı, sizin öğretmeniniz olacaktır.

Her mevzuyu okuyun, her egzersizi halletmeye çalışın, cevaplarınızı deneyin ve aklınızda tutmaya çalışın. Kitabı anlamaya çalışmanız, birkaç aylık bir emek harcamayı gerektirecektir. Hatta bu işlem senelerce de sürebilir. Maalesef günümüzde Latince dil kursları nerede ise asla yoktur, o yüzden şahıs, Latince öğrenirken kendi öğretmeni de olmak zorundadır.

Öğrenirken, disiplinli ve muntazam yapılı gramer kurallarına, kelimelere dikkat edin. Latinceyi bu yolla öğrenmek ezbere dayalıdır. Bir öteki yol da, okumaya dayalı, ve çoğu zaman ustalaşmış yardım gerektiren, ezberi önemsemeyen yoldur. Okumaya ehemmiyet veren method, orta çağ ve Rönesans döneminde dil öğretiminde kullanılmakta idi.

Kendinize en uygun yöntemi seçin. İlk olarak, başınızda bir öğretmen olmadığı ve yüzlerce kaynak kitaba haiz olabileceğiniz için, oldukça talihli olacaksınız. Sadece, ihtiyaç duyulan efor ve emek de artacaktır. Yalnızca gramer ve kelime öğrenerek, kısa zamanda okumaya başlayabilirsiniz.

Oldukça fazla etken Latince dil kursları olmasa da, online dil kursları, Latince ders vermektedir. Online kursa katılarak, nerede yanlış yaptığınızı görebilir, gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.

Emek verme kitabında ilerlerken, bir taraftan da temel okuma kitapları edinin, kelimelerin anlamlarını araştırarak okumaya çalışın.  Okudukça kendinize ilişkin kişisel Latin lügat hazırlayın. Yalnızca yeni ve bilmediğiniz kelimeleri ilave edin.

Eğer okuyacak kaynak bulamadı iseniz ya da bulduğunuz kaynaklar ilgi alanlarınıza hitap etmiyorsa, herhangi bir yazıyı toplumsal dünyada Latinceye çevirerek okumayı deneyebilirsiniz. Bu yolla sevdiğiniz bir alanda çalıştığınız için, öğreniminiz daha süratli olacaktır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yurt Dışında Lise Nasıl Okunması mümkün?

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre gençlerin %45'i lise ve üniversite eğitimini yurt dışından almak istiyor. Yurt dışında lise seviyesinden itibaren başlanan eğitim planı, gençlerin üniversite başarısını da önemli oranda artırmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir