Ana Sayfa / Eğitim / Lise Seçimi Nasıl Yapılır?

Lise Seçimi Nasıl Yapılır?

Lise Seçimi Nasıl Yapılır?

Lise Seçimi Nasıl Yapılır?

İyi bir lise seçimi iyi bir üniversite için mühim bir adımdır. Başarıya ulaşmış bir ustalaşmış yaşamın temel yapı taşını lise zamanları oluşturur. Artık çocukluk döneminden gençlik dönemine geçen bireyler olarak mesuliyet almayı, arkadaşlık ilişkilerini yada benzeri ustalaşmış ve kontakt becerilerini bu zamanda öğrenirler. Bu öğrenme sürecinin sıhhatli ve etkin geçebilmesi için iyi bir lise öğrenimi de şarttır. Bu yüzden lise seçiminde bazı mühim faktörler üstünde durmak ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine itina göstermek gerekecektir.

İyi bir lise seçiminde ilk dikkat edilmesi gerekilen unsur öğrencinin isteğidir. Eğer ki talebe sözel zekâsı yüksek ve kontakt becerileri yönünde iyi ise o halde bu kişinin toplumsal bilimler lisesi, Anadolu öğretmen lisesi şeklinde okulları tercih etmesi gerekmektedir. Sadece daha oldukca sayısal zekaya haiz yada üniversitesinde sayısal alanlara yönelecek ise puanları tuttuğu takdirde Fen yada Anadolu liseleri oldukça ideal olacaktır. Öte taraftan her ne kadar eğitim seviyesinin giderek düşmüş olduğu gözlemlense de teknik anlamda kendini geliştirmek isteyen kimselerin mesleki liselerden yana tercihini kullanımı gerekecektir. Sadece burada iyi bir üniversiteye geçiş için okul yanında kişinin de kendi çabalamalarına gerekseme olabilir.

Doğru bir lise seçiminde bir öteki unsur ise eğitim kadrosudur. Eğitim ekibinin başarıya ulaşmış, bilgili ve benzeri eğitim ve toplumsal becerileri yüksek olan öğretmenlerden oluşmasının öğrencilere katkısı büyük olacaktır. Sonuçta eğitim ailede adım atar okulda devam eder. Bu eğitimin sağlayıcıları da alanında başarıya ulaşmış öğretmenlerdir. Bu yüzden lise seçiminde eğitim ekibinin araştırılması önerilecektir.

İyi bir lise öğrencilerine toplumsal ve kültürel etkinlik alternatifleri sunan bir lisedir. Bu yüzden lise seçiminde okulun hangi kulüplere haiz olduğu, iyi mi kültürel faaliyetler gerçekleştirdiği, hangi aktiviteler ve yarışmalarda yer almış olduğu şeklinde mühim özelliklerin araştırılması gerekecektir. Bundan dolayı iyi bir lise öğrencisini salt üniversiteye hazırlayan yalın bir eğitim kurumu değildir, bunun yanı sıra öğrencisini toplumsal aktiviteler ve kulüp bazlı faaliyetlerle destekleyen oldukca yönlü bir eğitim kurumudur. Bu yüzden lise seçiminde bu faktörlerinde incelenmesi önerilir.

Lise seçiminde üniversiteye yerleştirdiği başarıya ulaşmış talebe yüzdesi de önemlidir. Başarıya ulaşmış bir lise başarıya ulaşmış öğrenciler çıkarır ve iyi fakülte ve bölümlere başarıya ulaşmış öğrenciler kazandırır. Bu yüzden lise seçiminde okulun bu alanda ne kadar başarıya ulaşmış bulunduğunun araştırılması gerekecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

YDS Nasıl Kazanılır?

YDS’nin açılımı yabancı dil sınavıdır. Sınav Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi kısaca ÖSYM tarafından uygulanır. İlk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlamıştır. Daha öncesinde ismi KPDS’dir (Kamu Personeli Dil Sınavı). Bu sınav yılda iki kere uygulanır. İlk bahar dönemi ve son bahar dönemi sınavı olarak adlandırılır. Yani genellikle nisan mayıs veya eylül ekim aylarında uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE