Ana Sayfa / Eğitim / Lisede Alan Seçimi

Lisede Alan Seçimi

Lisede Alan Seçimi

Lisede Alan Seçimi

 

 

Öğrencilerin geleceğini etkileyen lisede alan seçimi meslek seçimi olarak da tanımlanabilir. Alan seçimlerinin dayandığı temel durum, öğrencinin kariyer planlamasıdır. Bundan dolayı öğrenciler, kendilerine en iyi olanakları sunabilecekleri ve hayatları boyu gereksinimlerini karşılayabilecekleri alanlara yönelmelidir.

Alan seçimi, öteki bir deyişle öğrencilerin lise öğrenimi sonunda gireceği üniversite sınavında hangi sınavlara gireceğinin belirlenmesidir. Üniversite sınavının ikinci aşaması olan LYS’de öğrencinin gireceği sınavlar, öğrencinin 9. sınıfın sonunda yapmış olduğu alan seçimiyle belirlenir.

Alan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan seçimi, öğrencinin ilgi alanları ve kabiliyetleriyle bağıntılı olmalıdır. Bu periyodu okuldaki rehber öğretmenle beraber değerlendirmek önemlidir. Talebe, başarı göstereceğini düşündüğünü alanlara yönelmelidir. Dost yada aile tesiri altında kalmaksızın, başarısızlıkla sonuçlanacak bir tahsil yaşamı oluşturmaktan kaçınmalıdır.

Alan Seçimi Ne Süre ve Iyi mi Yapılır?

Öğrenciler, lisede geçirdikleri bir senenin sonunda, 10, 11 ve 12. sınıfta görecekleri dersleri seçme aşamasına gelmiş olur. Bu alan seçimi, çoğu zaman 9. sınıfın son haftasında verilen bir dilekçe ile yapılır. Alan seçimiyle okul yönetimi ilgilenir. Talebe düşünce değişikliğine giderse, 10. sınıfın ilk haftası yeni bir dilekçe verilerek lüzumlu değişim yapılabilir. Bu aşamada okul yönetiminin tutumu da önemlidir. Öğrencinin 9. sınıfın sonunda alanıyla ilgili kesin olması, süre kaybetmemesi açısından önemlidir.

Alanlara Nazaran Fakülteler

  • MF (Matematik-Fen) puan türü ile öğrenciler mühendislik fakültesi, diş hekimliği fakültesi, fen fakülteleri ve tıp fakültesine yönelebilirler.
  • TM (Türkçe-Matematik) puan türü ile öğrenciler edebiyat fakülteleri ve tutumsal ve yönetimsel bilimler fakültelerine yönelebilirler.
  • TS (Türkçe-Toplumsal) puan türü ile öğrenciler edebiyat fakülteleri, kontakt fakülteleri ve eğitim fakültelerine yönelebilirler.
  • Sanat yada spor dalına yönelmek isteyen öğrencilerin YGS’de belirlenen baraj puanını geçmeleri gerekir. Daha sonrasında kendi alanları doğrultusunda tercih ettikleri üniversitelerin beceri imtihanlarına girebilirler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir?

Yazı yazmak, kolay görünmesinin yanında dikkat ve dil bilgisi kurallarına hakimiyet gerektirir. Anadilde bile zor olan yazı yazma, yabancı dil söz konusu olduğunda daha da zor bir hal alır. İngilizce yazı yazma kurallarını bilmek ve sıkı çalışmak, bu dilde yazı yazmayı kolaylaştıracak ve İngilizce yazı yazmayı geliştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir