Ana Sayfa / Eğitim / Lojistik Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Lojistik Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Lojistik Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Lojistik Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Lojistik Yönetimi kısmı, iki ya da dört yıl olarak okunabilen ve İzmir Iktisat Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde bulunan bir bölümdür. Globalleşme, artan tecim hacmi ve buna bağlı olarak daha da mühim hale gelen lojistik hizmetlere olan gereksinim, bu bölüme olan ilgiyi de arttırmıştır. Peki, Lojistik Yönetimi kısmı iyi mi bir bölümdür, muhteviyatında ne benzer biçimde dersler vardır ve bu bölümden mezun olanlar nerelerde çalışabilirler?

Lojistik Yönetimi kısmı öğrencileri lisans programının ilk senesinde üniversite ve fakülte için giriş dersleri alırlar. Bu dersler içinde; toplumsal bilimin ilkeleri, matematiğe giriş, lojistiğin temel ilkeleri, yazılı ve sözlü kontakt, mesleki İngilizce, Türk dili ve edebiyatı, Mustafa Kemal Atatürk ilkeleri ve inkılap zamanı, mikroekonominin temelleri, makroekonominin temelleri, hukuğun temel kavramları ve işletmeye giriş benzer biçimde dersler sayılabilir. 2. yıl itibariyle bölüm derslerini almaya süregelen öğrenciler; finansal muhasebe, pazarlama, yönetim bilimi, istatistik, yönetim ve maliyet muhasebesi, pazarlama kanalları ve tedarik zinciri yönetimi, taşımacılık yönetimi ve yasal çerçeve, lojistik ve taşımacılıkta dökümantasyon ve sözleşmeler, lojistik planlama ve modelleme, işletme finansmanı, yönetim informasyon sistemleri, küresel lojistik yönetimi, satınalma ve envanter yönetimi, perakendecilik, tedarik zinciri stratejileri benzer biçimde dersler görürler.

Bu derslerin yanısıra alabilecekleri seçmeli derslerle herhangi bir taşıma moduna ya da lojistik hizmete dair daha detaylı informasyon sahibi olabilirler. Bu dersler; denizyolu, karayolu, demiryolu ya da hava taşımacılığı ile ilgili olabileceği benzer biçimde, depo yönetimi, lojistikte elleçleme, ters lojistik, yolcu taşımacılığı, simülasyon ya da talep tahmini benzer biçimde dersler de olabilir. Öğrenciler herhangi bir alanda uzmanlaşmak isterlerse, derslerinin yanısıra katılabilecekleri çeşitli sertifika programları ile bunu yapabilirler. Son zamanlarda yürürlüğe giren bir yasa sebebiyle oldukça mühim hale gelen tehlikeli madde taşımacılığı danışmanlığı eğitimi buna bir örnektir.

Lojistik Yönetimi bölümünden mezun olan öğrenciler lojistik şirketlerinde, herhangi bir firmanın lojistik departmanında, Gümrük ve Tecim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı benzer biçimde kamu kurumlarında ya da çeşitli acentelerde çalışabilirler. İş hayatına başlamadan, hemen hemen öğrenciyken yaz döneminde yapılacak stajlar ise öğrencileri iş hayatına hazırlayacak ve deneyimlerini arttıracaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE