Ana Sayfa / Eğitim / Makine Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Makine Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Makine Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Makine Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Mühendislik prensiplerini makineler için fizik, materyal bilimi, dizayn, çözümleme, işleme ve üretme disipliniyle tatbik eden bir bölüm olan makine mühendisliği en eski ve en yaygın mühendislik dallarından biridir. Makinelerin dizayn, üretim ve operasyonlarının yapılması alanlarını kapsar.

Makine mühendisliği eğitimi, mekanik, kinematik, termodinamik, araç-gereç bilimi, yapısal analizler ve elektrik benzer biçimde konseptlerin temellerini kavramaya yöneliktir. Makine mühendisleri bu konseptleri bilgisayar temelli makine üretim ve işlemede, sanayi ekipmanı ve makineleri kullanmada, ısıtma ve soğutma, ulaştırma, havacılık, denizcilik, robotik, medikal makineler, silahlar ve benzeri ürünlerin üretiminde kullanılır.

Her ülkenin yoğunlaştığı makineleşme ve sanayi programına bakılırsa bu bölümde gösterilen dersler çeşitlilik gösterir. Temel olarak makine mühendisliği bölümünde okutulan dersler şunlardır:

 • Matematik (Calculus, Diferansiyel ve Lineer Algebra)
 • Temel Fizik Bilimleri (Fizik ve Kimya)
 • İstatistik ve Dinamik
 • Araç-gereç Bilimi, Bileşikler
 • Termodinamik, Isı Transferi, Enerji Dönüşümü
 • Yakıt, İçten Yanmalı Makineler
 • Sıvı Mekanikleri, Statik ve Dinamikleri
 • Makine Tasarım ve Dizaynı
 • Titreme ve Denetim Teorisi, Teknoloji ve İşleme
 • Mekatronik, Robotik İşlemler
 • Mühendislik Dizayn ve Ürün Dizaynı
 • Taslak, Bilgisayar Tabanlı Programlama, Bilgisayar Tabanlı İşleme ve Üretme

Makine mühendisliği mezunları ustalaşmış hayatlarında ergonomik ve teknik problemlerin üstesinden gelebilicek, ekim çalışmasına yatkın, kontakt yönü güçlü ve gerektiğinde liderlik rolünü üstlenebilecek bireyler olarak yetiştirilir. Ulusal ve internasyonal kurumlarda mühendislik, AR-GE, işletme, üretme ve yöneticilik alanlarında çalışabilecek donanıma sahiptirler.

Makine mühendislerinin görevleri ise problemleri çözümleme ederek, mekanik ve termal cihazların problemlerin çözümünde iyi mi kullanılabileceğini belirlemek, bilgisayar tabanlı programlama ve dizayn kullanarak üretim yapmak, tasarım yaptıkları makinelerin gelişimi ve prototiplerini oluşturmaktır.

Bu bölümün mezunları birçok mühendislik alanında kolayca iş bulabilir. Makine mühendisleri imalat, yapı ve tasarım, hava-uzay, otomotiv, enerji, yol yapım, tıp bunun yanında işletme ve pazarlama, hukuk ve finans benzer biçimde sektörlerde de kolaylıkla iş bulunabilmektedir.

Türkiye’de Koç Üniversiesi, Bilkent Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, TOBB Üniversitesi ve İstanbul Data Üniversitesi’nde yarım yada tam burslu olarak okunabilen bu bölüm Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi benzer biçimde devlet üniversitelerinde de okunabilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE