Ana Sayfa / Eğitim / Makine Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Makine Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Makine Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Makine Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Makine mühendisliği günümüzde oldukça popüler mühendislik meslekleri içinde yer almıştır. Bir fazlaca üniversitenin makine mühendisliği kısmı vardır. Fakat her üniversitenin eğitim ve olanak kalitesi aynı olmamaktadır. Bu yüzden imtihan puanına bakılırsa bir sıralama ve tercih yapılmaktadır. İyi bir üniversiteden makine mühendisi olarak mezun olmak oldukça önemlidir şu sebeple getirisi oldukça büyük olur. Mesela devlet üniversitelerinden bilhassa ‘teknik’ üniversiteler (İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi benzer biçimde) mühendislik eğitimini daha iyi vermektedirler. Makine mühendisliği sayısal bir kafa gerektirmektedir. Daha fazlaca adam mesleği olarak görülse de bu meslekte oldukça iyi hanım mühendisler vazife yapmaktadır. Lise eğitiminden sonrasında üniversite için istediğiniz bölüm ‘makine mühendisliği’ ise bu yazıyı okumalısınız.

İlk olarak makine mühendisi olmak idealiniz olmalı ve bu hedefinize ulaşmak için elinizden geleni yapmalısınız. Lise eğitimi bittiğinde ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlarla üniversitelere giriş yapılmaktadır. Bu sınavlar ‘YGS’ ve daha sonrasında ‘LYS’dir. Makine mühendisliği iyi bir sıralamayla kazanılabilecek bir bölümdür bu yüzden imtihan sonuçlarınızın iyi olması fazlaca önemlidir. Bunun için de ders emek verme temponuzun oldukça iyi olması, ders takibinizin ve okul başarınızın fazlaca iyi olması gerekmektedir.

YGS imtihanı şu demek oluyor ki, Yükseköğretime Geçiş Imtihanı tüm adayların girmiş olduğu bir sınavdır. Sayısal, sözel tüm öğrencilerin girmiş olduğu ve baraj puanını geçtikleri takdirde LYS’ye giriş hakkı kazandıkları sınavdır. YGS puanı toplam puanın %40’lık bölümünü oluşturmaktadır. Eğer YGS sınavında iyi bir puan alırsanız kendinize olan güveniniz artar ve LYS için size oldukça büyük katkı sağlar. Mühendislik için LYS sınavının MF-3 ve MF-4 puan türündeki değerlendirmeyle üniversite tercihi yapılmaktadır. Makine mühendisliği için ise MF-4 puan türü önemlidir. Bu puan türlerinde matematik, geometri, fizik, kimya ve biyoloji derslerinin başarı değerlendirmesi yapılmaktadır. Ek olarak bu sınavlardan alınan puanlarda okul puanının da belli bir tesiri vardır ve bir fazlaca kişinin önüne geçmenizi sağlayabilir.

Makine mühendisi olmak için iyi bir puanın yanında belli kabiliyetlere de haiz olmak önemlidir. Okulu kazandığınızda işiniz bitmiyor hatta daha da artıyor. Bundan dolayı mühendislik okumak zannedildiği kadar kolay değildir ve 4 yıl içinde zorlayıcı dersleri mevcuttur. Makine mühendisliğini gönülden arzulamanız, kendinizi bu mesleğe yakıştırmanız ve kendinizi makine mühendisi olarak hayal etmeniz sizde talep uyandırır ve tüm zorlukların üstesinden gelmenize büyük yarar sağlar.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Turizm Rehberliği Nasıl Bir Bölümdür?

Turizm Rehberliği ülkenin tanıtımını yapacak, ülkeyi ziyarette bulunan kafilelere seyahat ettikleri bölgeler ve eserlerle ilgili bilgiler verecek, tur organizasyonlarında görev alacak olan turizm rehberlerini yetiştiren programdır. Fakülte ve meslek yüksekokullarında lisans, önlisans eğitimleri verilir. Eğitim süresince yabancı dil dersleri, turizmle ilgili dersler ve kültür derslerinden oluşan bir program okutulur. Akademik kariyer, özel sektör, kamu başlıkları altında birçok alanda iş bulunabilir. Ayrıca bölüm lisanüstü eğitim imkanına da sahiptir. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE