Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Malikilik Mezhebi Nedir?
dini bilgiler
dini bilgiler

Malikilik Mezhebi Nedir?

Malikilik Mezhebi Nedir? adını nereden almaktadır?

Malikilik yada bugünkü adıyla Malikilik Mezhebi, simini kurucusu olan İmam Malik‘ten almış bir İslam dini fıkıh mezheb türüdür. Daha fazlaca Arap devletlerinde mensubu bulunan Malikilik mezhebi bazı özellikleri yardımıyla öteki islam mezheplerinden ayrılmaktadır.

Maliki Mezhebı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Büyük islam alimlerinden kabul edilen İmam-ı Malik tarafınca kendi usulü suretiyle meydana getirmiş olduğu şer-i delillerden ve çıkarmış olduğu hükümlere dayalık olarak kurulmuş olan Malikilik mezhebi başlıca özelliği ise, ehl-i sünnet itibakatında yer edinen müslümanlardan tüm ibadetlerini bu mezhebe bakılırsa uygun bir şekilde yerine getirmesine ise Maliki adı verilmektedir. Dolaysıyla ehl-i sünnete bağlı olarak dört büyük fıkıh mezhepten kabul edilen Malikilik mezhebi direkt İmam Malik’ın içtihadları doğrultusunda ve İmam Malik’in talebeleri tarafınca dile getirilen hadis ve görüşlerin toplanarak bir sistem haline dönüştürülmesi ve bu durum sonucunda ise, Malikilik mezhebinde yer almasını sağlamış olduğu bir mezheptir.

 

Malikilik Mezhebinde Temel Fıkhi Mevzular İse Şu Şekildedir;

Hadislerin yanı sıra maslahatı, istihsanı ve istıshabı benzer biçimde değişik türden fıkhi meseleleri de ele alan Malikilik mezhebi bu bakımdan geniş kapsamlı fıkhi mevzuları ele alan mezhepler içinde yer verilmiştir. En mühim eserinin Sahnun’un el-Müdevvene i adlı yapıt olan Malikilik mezhebi islam çerçevesi altında fıkhi meseleleri çözümlemede ergonomik bir görüşe haiz olmuştur.

Malikilik Mezhebi En Fazla Hangi Ülkelerde Yaygın Olmaktadır?

Tarihten günümüze kadar varlığını devam ettiren islami fıkıh mezhepleri içinde yer edinen Malikilik mezhebi günümüz dünyasında en fazla Fas, Cezayir, Tunus, Sudan benzer biçimde Afrika devletlerinde yaygın bir hale dönüşmüştür. Dolaysıyla da bu Arap devletlerinde yaşayan müslümanların büyük bir kısmının Malikilik mezhebi mensubu olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan, Malikilik mezhebinin daha fazlaca Berberiler’in yaşamlarını devam ettirdiği bölgelerde ve Afrika bölgesinde yaygın bulunduğunu belirtmekte yarar görmekteyiz.

Malikilik Mezhebini Öteki Mezheplerden Ayıran Bazı Hükümler İse Şunlardır;

  • Müsta’mel su temiz sayılmakta ve temizleyici olarak benimsenmektedir.
  • Abdest alırken ovma ve muvalat farzdır ve baş kısmının tamamı mest edilmelidir.
  • Kan ve benzeri durumların bedenden dışarı atılması abdesti bozmamakta, sadece kuşku duyulması durumunda abdestin bozulmasına niçin olmakta ve bu sebeple de abdestin yenilenmesi gerekmektedir.
  • Özrü bulunan bir kimsenin her farz namazı için abdest alması, vacip değil, mestehaptır.
  • Mesh sürecinin herhangi bir sınırı bulunmamaktadır.
  • 3 kerahet vaktinde farz ve kaza namazları mekruh olması söz mevzusu olmamaktadır.
  • Erkekler için diz kapağının üst kısmı avret bölgesi sayılmamaktadır.
  • Cehri namazlarda cemaatin Fatiha suresi okuması söz mevzusu olmamaktadır.
  • Fatiha suresinden ve Zammı sureden ilkin besmele çekilmemektedir.

Daha birçok fıkhı mevzularda öteki mezheplerden farklılıklar teşkil edebilen Malikilik mezhebi bu bakımdan değişik görüşe haiz olan mezheplerden olarak da kabul görebilmektedir.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Alanya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Alanya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir