Ana Sayfa / Eğitim / Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Seramik, polimer, metal ve kompozit şeklinde malzemelerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesini mevzu alan Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünü kazanmak isteyen öğrencilerin MF-4 puan türünden tercih yapmaları gerekir.

MF-4 puanlarının kafi olması için ehemmiyet yüzdelerinin sıralamasına nazaran YGS’de Temel Matematik ve Türkçe’de bununla birlikte Fen Bilimlerinde de soruların büyük çoğunluğunun doğru cevaplanması gerekir. LYS’de ise Matematik ve Geometri sınavında Matematiğe ağırlık vermeli, Fen sınavında ise Fizik sorularına ağırlık verilmelidir.

Bölüm ilk senelerde temel Kimya, Fizik ve Matematik derslerini öğrenciye benimsetmeyi hedefler. Bununla birlikte Malzeme Bilimine Giriş, Teknik Çizim, Bilgisayar Çizimi şeklinde bölümün temel dersleri arasındadır. İlerleyen senelerde İleri Matematik – Diferansiyel Denklemler, İleri Fizik – Statik ve Direnme şeklinde temel derslerin bir üst basamaklarını okutulur. Alan dersleri de aynı şekilde ilerleyeceğinden Malzeme Bilimi ve Malzeme Çeşitlerinin bilgileri incelenir. Temel oturduktan sonrasında mühendislikle ilgili dersler alınır.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği kısmı devletimizde bilhassa Ankara’daki üniversitelerde ağırlıktadır. En yüksek puanla alan üniversite vakıf üniversitesi olan TOBB Iktisat ve Teknoloji Üniversitesi’dir. Onu gene vakıf üniversiteleri olan Çankaya Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi takip eder. Devlet üniversitesi olarak Anadolu Üniversitesi, Kâtip Çelebi Üniversitesi, Gebze YTE, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve 19 Mayıs Üniversitesi tercih edilen üniversiteler arasındadır.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünden mezun olanlar kimya, inşaat, uzay, elektrik, çevre, makine şeklinde alanlarda çalışabilirler.

Metalurji Sahası: Metal üretilmesi, işlenmesi, alaşımların üretilip ürüne dönüştürülmesi alanlarında çalışabilirler.

Seramik Sahası: Seramik üretilmesi, işlenmesi, karışım üretilmesi ve gündelik hayatımızda kullanabileceğimiz malzemelere dönüştüren şirketlerde iş bulabilirler. Bunun yanı sıra beyaz eşya, otomotiv, tayyare endüstrisi, medikal sektör, elektronik malzemelerin bulunmuş olduğu sektörlerde de vazife alabilirler.

Polimer Sahası: Petrolden polimer üretilmesi, bu maddenin işlenmesi, karışımlarının üretilip işlenmesi ve polimerden gündelik hayatımızda kullanacağımız malzemeleri üreten şirketlerde vazife alabilirler. Bununla beraber, tekstil, tayyare, beyaz eşya, otomotiv, medikal sektör, yakıt, pil sanayii ve elektrik-elektronik endüstrisinde yalıtım için kullanılan polimer malzemelerinin üretim sektörlerinde iş bulabilirler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dünya Dilleri Nasıl Bir Bölümdür?

Günümüzde dil öğrenmeye erişim hızı oldukça yüksek olmasına rağmen dil öğrenme düzeyi oldukça düşüktür. Dünya Dilleri bölümün en temel amacı öğrencilerine eğitimini alıp üzerinde uzmanlaşacakları dille ilgili en etkili ve kolay bir şekilde dili öğrenimini sağlamaktır. Bu bölüm Türkiye’de Yaşar Üniversitesi'nde bulunmaktadır. Bölüm 4 yıllık veya 2 yıllık şekilde yapılandırılmamıştır. Bölüm mezunları görmek istedikleri diller ile ilgili başarı sertifikası ile bölümü bitirmektedir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE