Ana Sayfa / Eğitim / Malzeme Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Malzeme Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Malzeme Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Malzeme Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Mezunlarının oldukca değişik alanlarda çalışabildiği Malzeme Mühendisliği, inşaat, makine ve kimya sektörü başta olmak suretiyle endüstriyel alanda üretim icra eden fabrikalarda vazife almak suretiyle mühendis yetiştiren bir bölümdür. Malzeme Mühendisliği bölümünün ele almış olduğu saha oldukça geniştir. Bundan dolayı bu bölümden mezun olan kişiler birçok alanda mühendis olarak çalışabilir.

Malzeme, mühendisliğin temeli olarak kabul edilmektedir. Malzeme Mühendisliği içinde öğrencilere metal ve seramik sanayii başta olmak suretiyle birçok alanda üretim yapabilen fabrikaların hammaddelerinin özelliklerini gösterir. Ham madde kullanımını kuramsal ve ergonomik derslerle gösteren bölüm, sanayinin temelini oluşturan elementleri detaylı bir halde inceler.

Meta ve seramik sanayisinin yanı sıra, polimer, kaplama, müdafa, tayyare ve vapur imalatı, otomotiv, makine imalatı, metal şekillendirme, elektrik ve elektronik araç-gereç üretimi, manyetik alan düzenlemesi, kalite denetim alanları Malzeme Mühendisliği bölümünün emek harcama sahasıdır. Bu bölümün amacı da bu alanlarda çalışabilecek, alanında uzmani disiplinlerarasında bağlantılı kurabilecek ve mesleki gelişime haiz mühendisler yetiştirmektir.

Malzeme Mühendisliği, organik ve inorganik olan maddeler başta olmak suretiyle bileşik hammaddeleri ele alarak yukarıda belirtilen alanlarda üretim icra eden firmalarda yeni çıkan ürünler tasarlamak için eğitimler verir. Tasarlamanın yanında malzemenin üretimi, gelişimi ve kontrolü şeklinde alanlarda da vazife alabilecek kapasiteye haiz mühendisler mezun etmek için yoğun bir ders programı uygular.

Malzeme Mühendisliği genel anlamda 4 yıl sürmektedir. Bu bölümde bazı üniversiteler 1 senelik hazırlık eğitimi de uygulamaktadır. Bölümün eğitim dili Türkçedir. Bölümüm yurt haricinde da birçok iş olanağına haiz olması, son yıllarda Malzeme Mühendisliğini oldukca fazla tercih edilen bölümler içinde göstermektedir.

Malzeme Mühendisliğinin iş ve yetişim imkanları oldukça geniştir. Demir çelik sektörü başta olmak suretiyle metal üretim, müdafa endüstri, tahribatsız muayene şeklinde alanlarda araç-gereç mühendisleri vazife alabilir. Bölümden mezun olan kişiler yüksek lisans ve doktora eğitimine devam ederek bilimsel nitelikli kadroda da vazife alabilir.

Malzeme Mühendisliği bölümünde öğrencilere analitik düşünme kabiliyeti de kazandırılır. Bu sayede yeni endüstri ürünlerinin elde edilmesi sağlanır. Endüstriyel tasarım bölümlerine destek olarak malzemeyi en uygun şekilde kullanmayı öğrenen bölüm öğrenciler sanayinin işleyişinde mühim vazife ve kadrolarda bulunur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE