Ana Sayfa / Eğitim / Matematik Öğretmenliği Nasıl Bir Bölümdür?

Matematik Öğretmenliği Nasıl Bir Bölümdür?

Matematik Öğretmenliği Nasıl Bir Bölümdür?

Matematik Öğretmenliği Nasıl Bir Bölümdür?

Öğretmenliğin oldukça popüler olduğu devletimizde öğretmenlik kısmı okumak için üniversite kazanma imtihanlarından oldukça başarı göstermiş puanlar almak gerekir. Matematik öğretmenliği de devletimizde en oldukca tercih edilen bölümlerdendir. Bir o denli da puanı yüksektir. Matematik öğretmenliğinde iyi bir eğitim için hangi üniversiteler tercih edilmelidir? Bölüm kazanıldığında karşılaşılacak dersler nedir ?

Nerede ise her üniversitede bulunan Matematik öğretmenliği bölümünün başlıca en oldukca tercih edilen üniversiteler ve puanlarına bakılırsa:

 • Boğaziçi Üniversitesi
 • ODTÜ
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Balıkesir Üniversitesi
 • Necmettin Erbakan Üniversitesi
 • K.T.Ü
 • Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi
 • Dicle Üniversitesi olarak sıralanabilir.

Eğitim süresi hazırlık ile beraber 5 senedir. Eğitim süresince okutulan başlıca dersler ise Genel Matematik, Analitik Geometri, Genel Fizik, Lineer Cebir, Lineer programlama, Eğitim sosyolojisi, Eğitim psikolojisi, Soyut Matematik, İstatistik, Soyut Cebir, Difaransiyel Denklemler, Dönüşümler ve Geometri, Fonksiyonel çözümleme, Türev, İntegral, Gerçek Çözümleme, Genel Öğretim Metodları, Matematik öğretmenliği şekilleri, Topolojiye giriş, Nümerik Çözümleme olarak sıralanabilir. Eğitim esnasında uygulamalara yer verilmektedir.

Dersler çoğu zaman matematik ağırlıklı olup matematiğin birçok değişik alanlarındada dersleri görmek mümkündür. Bu da ileride değişik alanlarda uzmanlaşmayı kolaylaştırır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Nedir?

Hem matematik ile hem de öğretmenlik hakkında geniş bilgilere haiz olunması gerekir. Sayısal düşünme kabiliyetinin olması gerekir. Matematiğe karşı ilgili ve bu alanda başarı göstermiş olunmalıdır. Dikkatli, işine itina gösteren, güzel bir öğrenme ortamı yaratabilen bireyler olmalıdır. Öğrencilerle iyi geçinebilen, duygu ve düşüncelerini anlayabilen özellikte olmalıdır. Düşüncelerini başkalarına iyi bir şekilde aktarabilmelidir. İletişimi muntazam, hoşgörülü, sabırlı ve sevecen özellikte olması gerekir.

İş Bulma Olanakları ve Emek verme Alanları Nedir?

Matematik Öğretmenliği bölümünü tamamlayanlar çoğu zaman Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve orta okulları ve liselerde çalışabilirler. Ek olarak matematik alanının değişik bölümlerini seçerek uzmanlaşabilirler. Bu bölümler Astronomi, İleri Matematik, Geometri, İstatistik, Analitik olabilir. Hususi kurumlarda çalışabilirler. Nüfusumuzun artmasıyla beraber yeni okullar devamlı açılmaktadır ve matematik öğretmeni ihtiyacı artmaktadır. Ek olarak ülkemizin eğitim sistemiyle birlikte artan dershaneler matematik öğretmenleri için iyi bir emek harcama alanı olabilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE