Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Mehrini almayan kadın bunun zekatını vermeli mi

Mehrini almayan kadın bunun zekatını vermeli mi

Mehrini almayan kadın bunun zekatını vermeli mi

Adamın hanımına evlenirken vermeyi taahhüt etmiş olduğu para yada başka bir mala “mehir” denir. Mehir, nikâh akdinin bir sonucu olduğundan nikâh esnasında mehir konuşulmamış olsa hatta verilmeyeceği söylense bile kadın, mehre hak kazanır. Nikâh esnasında mehrin belirlenmemiş olması, nikâh akdine zarar vermez.

Mehir İslâm”ın hanıma tanımış olduğu bir haktır ve ödenmelidir. Mehir, hanıma ödenir ve tamamen kadının kendi malı olur. Mehir üstündeki tüm tutum haklarına kadın haizdir. Kadının mehrini o istemedikçe babası ve kocası dâhil asla kimse elinden alamaz. Mehir, ödeninceye kadar kocanın üstünde bir borçtur. Bu borç ya alacaklısının alacağını bağışlaması yada borçlunun ödemesiyle düşer. Kadın, mehrini kocasına bağışlama etmesi durumunda kocanın mehir borcu düşmüş olur.

Mehrin, hanımı evliliğe ısındırması ve ona malî bir güç kazandırması benzer biçimde rolleri vardır. Bununla beraber mehir adamın boşaması durumunda kadın için malî bir dayanaktır.

Mehrini almamış kadın bunun zekatını vermeli midir?
Kadının kendine ilişkin malı var ise bunlardan zekât vermesi gerekir. Bir kadının kendisine özgü malı, genel anlamda mehir, miras ve bağışlama yöntemiyle olur. Bunlarda istediği benzer biçimde tutum hakkına haizdir. Dolayısıyla kadın, kocasından ayrı olarak sahibi olduğu mal ve paralarının, -şartlar yerine geldiğinde- zekâtını vermekle mükelleftir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir