Ana Sayfa / Eğitim / Mekatronik Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Mekatronik Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Mekatronik Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Mekatronik Mühendisliği Nasıl Bir Bölümdür?

Hazılrık sınıfıyla beraber eğitim süresi 5 yıl olan Mekatronik Mühendisliği kısmı, üniversitelerin mühendislik fakültelerinde yer edinen bir lisans programıdır. Öğrenciler YGS sınavında başarı göstermiş olduktan sonrasında ikinci aşama olan LYS’ye girerler. Bölüm öğrencileri MF-4 puanı ile kabul etmektedir.

Mekatronik Mühendisliği makine, elektronik, yazılım ve denetim mühendisliklerinin birleşimi olan bir bölümdür. Bölümün amacı, rahat makinelerden karmaşık mekanizmalara kadar uzanan süre, iş gücü, sermayeyi iyi bir halde kullanarak verimli bir halde elektromekanik ürünlerinin tasarımı yapabilecek mühendisler yetiştirmektir. Bölümden mezun olan öğrenciler ”Mekatronik Mühendisi” ünvanı alır.

Bu kısmı tercih etmek isteyen adayların sayısal kabiliyete haiz, yaratıcı, analitik düşünebilen, elektrik ve elektroniğe ilgi duyan, araştırmacı, fizik ve matematiği seven öğrenciler olmaları gerekir.

Bölümde Hangi Dersler Vardır?

Dersler sayısal ağırlıklı olarak yürütülmektedir. Başlıca dersler içinde diferensiyel ve integral hesap, fizik, lineer cebir, elektronik cihazlar ve devreler, statik ve direnme, sinyaller ve sistemler, akışkanlar mekaniği ve ısı geçmiş olmasına giriş, numerik çözümleme, olasılık ve istatistik, imalat süreçleri, seri üretim sistemleri tasarımı, sistem dinamiği, ileri mikro işlemciler, denetim elemanları, elektromekanik eylemlendiriciler, esnek üretim sistemleri, mikro işlemciler, suni zeka ve denetim, transport tekniği yer almıştır.

Bununla birlikte bölümde 60 günlük mecburi yaz stajı bulunmaktadır.

Mekatronik Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Vardır? 

Yıldız Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Okan Üniversitesi, ışık Üniversitesi, İstanbul Tecim Üniversitesi Sakarya Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Türk – Alman Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi şeklinde Türkiye’nin birçok üniversitesinde bu bölüm yer almıştır.

Bölümden Mezun Olan Öğrencilerin Kariyer Olanakları Nedir?

Bu bölümden mezun olan öğrenciler elektronik cihazların bulunmuş olduğu atölyelerde, fabrikalarda, araştırma yerlerinde çalışabilirler. Mekanik sistemlern giderek yaygınlaşmasından dolayı birçok sektörde emek harcama ortamları bulunmaktadır. Bunlar otomotiv, bankacılık, ziraat, müdafa endüstri, tıp, tarımcılık şeklinde sektörlerdir.

Yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olarak devam edebilirler. Öğrenciler üretimin yüksek bilgisayar teknolojisiyle çalışan şirketlerde kolaylıkla çalışabilirler. Ek olarak KPSS’ye hazırlanıp kamu sektöründe emek harcama olanakları bulunmaktadır.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE