Ana Sayfa / Hadisler / Merhamet hadisleri, Merhamet hakkında hadisler, Merhamet ile ilgili hadisi şerifler

Merhamet hadisleri, Merhamet hakkında hadisler, Merhamet ile ilgili hadisi şerifler

“Merhamet edenlere, Allah da merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin. ” (Ebû Dâvûd, Edeb, 58; Tirmizî, Birr, 16)

” De ki: Ey nefisleri aleyhine (günah işlemekle) haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.” (ez-Zümer 39/53)

“Rahmetim her şeyi kuşatmıştır. Onu (bilhassa) müttakîlere, zekat verenlere ve âyetlerimize inananlara yazacağım.” (el-A’râf 7/156)

“Cenâb-ı Hak rahmetini yüz parçaya ayırdı; bunun doksan dokuzunu kendi katında tuttu da bir parçasını yeryüzüne indirdi. İşte bu bir parça rahmet sebebiyle yaratıklar birbirine merhamet eder. Ana atın, (süt emzirirken) yavrusuna zarar verir diye ayağını yukarı kaldırması bile, bu yüzde birlik rahmetin eseridir. ” (Buhârî, Edeb, 19, Müslim, Tevbe, 17)

“Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki,göktekiler de size merhamet etsin.” Ebû Dâvûd, Edeb, 58

“ Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer maruftur.(Tirmizi, Hz. Cabir’den rivayet etti kutub-ı sıtte, 2. Cilt)

“ Mümin kişi, diğer mümine karşı duvar gibidir, birbirlerini takviye ederler.(Nesai kutub-ı sıtte, 2. Cilt , Sf. 374)

Allah uğrunda birbirine muhabbet eden kimseler, O’nun gölgesinden başka gölge olmayan günde, O’unu Arş-ı Alâsının gölgesindedirler. Kendilerine nurdan kürsüler kurulur. Onların Rableri ile olan meclislerine, Peygamberler, sıddıklar ve şehidler bie imrenirler.(Hz. Muaz İbni Cebel r.a.) Ramuz El-Hadis s.233

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

hadisler

Herhangi bir işi için bir adam gönderse

Ebü Müsa (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtü vesselâm) herhangi bir işi için bir adam gönderse şu tembihte bulunurdu: “Sevindirin, nefret ettirmeyin, kolaylaştırın, zorlaştırmayın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE