Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Miraç Kandili Nasıl Kutlanır? Miraç Kandili Nasıl İhya Edilir?

Miraç Kandili Nasıl Kutlanır? Miraç Kandili Nasıl İhya Edilir?

 

 

 Miraç Kandili Nasıl Kutlanır? Miraç Kandili Nasıl İhya Edilir? İşte Miraç Kandili iyi mi değerlendirilir hakkında detaylı data…

İslam âleminin heyecanla beklediği kutsal üç aylar, Miraç Kandili ile taçlanacak. Miraç Kandili’nde neler yapılmalı, bu kutsal gece iyi mi ihya edilmeli?
* Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini umut edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Kaza, nafile namazlar kılınmalı; var ise o geceye ilişik nakledilen namazlar, onlar da ek olarak kılınabilir; kandil gecesi, aslı itibariyle yakarma ve ibadette kayra şuuruyla ihya edilmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, ALLAH’ın benden istekleri nedir” şeklinde mevzular başta olmak suretiyle hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.
 

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; algı edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

* Bol miktarda zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Şahıs kendine ve öteki Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.
 

* Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

* Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, saygı, armağan ve sadakalarla mutlu edilmeli.

* O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden yada cemaaten okunmalı.

* Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü tembih dinlenmeli;

* Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

* Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

* Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; inanç kardeşliğine ilişik sadakati yerine getirilmeli.

* Dünyadaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve öteki yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek yada telefon, faks veya e–mail çekerek kutlama edilmeli; duaları istenmeli.

* Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı

Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v)’ ın Ramazan ayından sonrasında en fazlaca oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın çok büyük, görkemli sevabları var.
Bir de bu ayda sevablar kulların defterlerinin sevab hanelerine, kucak dolusu dökülmesi dolayısıyla da recebül esabb denmiştir. Yâni, sevabların kucak dolusu, şarı şarıl, gürül gürül döküldüğü ay anlama gelir…

Sabbe, Arapçada dökmek demek…

Nehrin de bu şekilde dağlardan çağlayarak şaldur şuldur akıp da döküldüğü yere münsab derler; o da aynı kökten… Receb-ül esabb; ALLAH’ın rahmetinin cûşa gelip, ikram ü ihsanâtının şarıl şarıl, güldür güldür kullara geldiği ay anlama gelir.
Arifler ve din alimleri kitaplarında yazmışlar ki, bu ay ekim, ekme, ziraat ayıdır. Sevaplı işler, oruç tutmak, tevbe etmek vs. güzel şeyler yapılır. Bir mahsulün ekilmesi şeklinde ziraat, ekim ayıdır. Şa’ban bakım ayıdır. Ramazan şekil ayıdır, yâni mahsulün alındığı aydır demişler. Demek ki Receb ayı, bizi Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk adımı olmuş oluyor.
Onun için, “Receb ayı tevbe ayıdır.” demişler. Yâni kul ne meydana getirecek?.. “Yâ Rabbi! Ben anlayamamışım, hatâ etmişim, bilememişim, suçluyum, kusurluyum; beni affet…” diyerek hatâsını itiraf edip, hatâsından dönerek, Cenâb-ı Hakk’ın yoluna girecek.

Asrı Mutluluk büyüklerinden bir büyük anlatıyordu:
Mukatil ALLAH Ondan Razı Olsun mukaddes üç ayların önemini anlatma edabında şu şekilde buyuruyordu.

Gökyüzü’nın Yedinci Katında  Kaf dağı şeklinde bir yer vardır. Burası gümüş şeklinde beyaz bir alan. Yeryüzünden yedi kere daha büyüktür. Tıklım tıklım meleklerle dolu. O denli ki, bir iğne düşşe şüphesiz ki meleklerden birine saplanır.

Her birinin elinde “La İlahe illallah, Muhammeden Resülullah şu demek oluyor ki ( Allahtan başka ilah yoktur, Muhammed aleyhisselam S.A.V onun kulu ve elçisidir)” yazılı bir sancak olmasına rağmen tüm melekler, Recep ayının her cuma gecesi toplanır ve ümmeti Muhammed’in kurtuluşu için yalvarıp yakarırlar. Ve şu şekilde yakarış ederler: ” Ey Rabbimiz!.. Muhammed Ümmetine rahmet et onları azaba çarpma” Böylece, sabaha kadar yakarış ve istiğfar ederler.

Bunun üstüne Yüce ALLAH (c.c.) meleklerine şu şekilde seslenir:

Ey meleklerim! Ululuk ve yüceliğim hakkı için Muhammed ümmetini affettim.”

Yarabbi Nasıl Recep Şaban ve Ramazan Aylarını mukaddes kılmışsan öylece o aylara layık amellerle geçirmeyi nasip eyle.

Şa’ban ayı ibadetlere devam etme ayıdır. Ramazan da mükâfatlarını alma ayıdır. Bu şekilde çeşitli kelimelerle bu ayların birbirleriyle irtibatlı olduğu beyan edilmiştir.

Ramazan ayının muhteşemliğinin öneminide Hz peygamberimizin S.a.v hadisi ile anlaşılıyor.

Peygamberimiz (s.a.v) Buyurur ki…

Ramazan Ayının İlk On Günü Rahmet Daha Sonraki On Günü Mağfiret, Son On Günü de Cehennemden Kurtuluş Günleridir.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Antalya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Antalya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir