Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Muhabbet Kuşu Beslemek

Muhabbet Kuşu Beslemek

Muhabbet Kuşu Beslemek

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?

Kediden ve köpekten sonrasında dünyanın en popüler evcil hayvanları içinde yer edinen muhabbet kuşları, kökeni Avustralya olan uzun kuyruklu, ufak bir papağan cinsidir.

Keyifli ve neşeli bir karaktere haiz olan muhabbet kuşları, oldukça toplumsal canlılardandır.

Kendi arkadaşları yanında insanlarla da kolay iletişime geçebilen muhabbet kuşları, çoğu zaman tek eşlidir ve eşiyle kuvvetli bağlara haizdir.

Averaj ömürleri 12 ile 14 yıl içinde değişen kuşların bakımı kolay olmakla beraber beslenme, egzersiz, uyku ve dinlenme ile kafes temizliği ve hijyeni buna dahildir.

Muhabbet kuşlarının bakımı yanında dikkat edilecek mühim noktalardan biri kafes seçimidir. Çoğu zaman muhabbet kuşunun rahatça hareket edebileceği kafesler tercih edilmelidir.

Tüm cins kuşlarında olduğu şeklinde  yuvarlak kafesler, kuşun yön duygusunu kaybetmesine ve bunalıma girmesine sebep olduğundan kullanımlarından kaçınılmalıdır.

Ek olarak muhabbet kuşlarında seçilecek kafesin tellerinin yatay şekilde olması kafese tutunmasında ve tırmanmasında kolaylık sağlayacağı için dikey tellerden daha doğrudur.

Muhabbet kuşları organik ortamlarında Avusturalya’ya özgü spinifex diye bilenen bir çeşit otun yem tohumları ve çim tohumları ile beslenirken ev ortamında daha oldukça muhabbet kuşu yemleri  kullanılır.

Çeşitlilik arz eden birçok muhabbet kuşu yemlerin seçiminde ana gıda deposu iyi, kaliteli yemler tercih edilmelidir.

Ek olarak yemlerin muhteviyatında bulunan bileşenlerin kuş için lüzumlu olan kalsiyum, protein şeklinde gereksinimlerine yanıt verebilecek özellikte olmalıdır.

Muhabbet kuşlarının yemleri ev ortamında, yem depoları ya da aktarlardan elde edilebilecek tohumlar uygun oranlarla kullanılarak kolaylıkla hazırlanabilir.

Kimyasal madde riskini taşımayan ve daha organik ürünlerin tüketimine olanak tanıyan ev yapımı tohumlarda kullanılan tohum türü ve oranları şu şekildedir:

  • %40 Kanarya tohumu (400 gr)
  • %20 Beyaz darı tohumu (200 gr)
  • %20 Kırmızı darı tohumu (200 gr)
  • %10 Yulaf bulguru (100 gr)
  • %5 Keten tohumu (50 gr)
  • %5 Nijer, chia, kenevir ve aspir tohumu

Muhabbet kuşları, kendisine zarar vermeyecek bazı güvenli sebze ve meyveleri belli miktarlarda kolaylıkla tüketebilir.

Elma, üzüm, brokoli, kivi, kavun, ıspanak yaprakları, havuç, şeftali, armut, erik güvenli sebze ve meyveler içinde yer alır.

Muhabbet kuşunun sağlığı oldukça mühim olan beslenme, yanlış şekilde uygulanmış olduğu takdirde kuşun tüylerini dökmesine, rengini kaybetmesine, burun delikleri çevresinde lekeler oluşmasına, gagasının enerjisini yitirmesine ve ölümcül olabilecek birçok probleminin yaşanmasına sebep olur.

Ek olarak muhabbet kuşlarını suları günlük olarak yenilenmeli, kafes ortamları ile beraber yemlikleri ve sulukları da hijyenik olmalıdır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Taklambaç

Taklambaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE