Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Müslüman Kadının Tesettürü
dini bilgiler
dini bilgiler

Müslüman Kadının Tesettürü

Müslüman Kadının Tesettürü iyi mi olmalıdır? Tesettür kelime anlamı nedir ve tesettürle ilgili her şey sizler için derledik.

Tesettür ; örtünmek, gizlenmek, bir şeyin içine yada arkasına gizlenmek anlamına gelir. ستر kökünden gelip, tefe’ul babında mastar bir kelimedir. Fıkıh ıstılahında ise hanım ve adamın şeri bakımdan örtünmesi ihtiyaç duyulan yerini örtmesidir. Bu hanım ve adamın örtmesi ihtiyaç duyulan ve başkalarının görmesinin haram olduğu bölgelere “avret yeri” denir. Adamların avret yeri göbek ile diz kapakları arasıdır. Bayanların ise el, yüz, ayak hariç öteki bölgeleri avrettir, örtünmesi ve belli edilmemesi gerekir.

Ne acıdır ki günümüzde bulunan tesettür firmaları tesettüre uygun satışlar yapmaktansa, kişinin isteklerine ve taleplerine gore satış hayata geçirmeye başladılar. Buna tesettür modası adını verip müslüman hanımefendileri cezb etmeye çalıştılar. Ne yazık ki başarıya ulaşmış da oldular. Müslüman bayanlar örtünmeyi, her fırsatta İslam’a zarar vermeye çalışan modacılar dan Feyz almaya emek vererek değil de, CenabHakk’ın emirlerine ve sınırlarına bakarak öğrenmeye emek harcamaları gerekmektedir. Nitekim ayeti kerime de ” Müslüman bayanlara söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar. Irzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Başörtülerini de yakalarının üzerine koysunlar. (Nur süresi)”diye buyrulmuştur.

Tesettürün Modası Olur Mu?

Temelinde kendini beğendirmek, süslemek olan moda akımının zahirine bakacak olursak dahi Nur Süresi 31.ayetinde geçen “zinetlerini açmasınlar” emrine zıt düştüğünü görürüz. Tesettürün muhtevasın da örtmek, gizlemek olmasına karşın muhtevasında kendini beğendirme, süslenme, olan bu moda akımıyla yan yana gelmesi İslam‘a Müslümanlara oynanan oyundan başka bir şey değildir. Tesettürün modası olmaz, moda tesettüre de uyarlanamaz. Uyarlayan modacılar var ise da ya art niyetlidirler yada amaçları bir tek ceplerini doldurmaktır. İnsanların para hırsı sınır tanımadığı için bu şekilde yaparak Allahın emirlerini hiçe sayıp kendi kafalarına gore yorumluyorlar. Oysa onlar Allâh’ın emirlerini kafalarına gore yorumlayanları elem verici bir azabın beklediğini unutuyorlar.

Müslüman bayanlar ve müslüman kadının tesettürü ile doğal olarak ki güzel ve kaliteli giyinmeyi hak ediyorlar. Hatta Peygamberimiz(s.a.v) ashabına bunu devamlı tavsiye etmiştir. Müslümanlar giyinirken israfa kaçmadan güzel ve kaliteli giyine bilirler. Yalnız müslüman giyinirken çizgiyi aşıp süslüman olmamalıdır. Müslümanlığın çöküşünün sebebi oynanan bu oyunlara inanmamızdan kaynaklanıyor. Tesettürün Allahın emri olduğu ve onun rızasını kazanmak için yapılması ihtiyaç duyulan bir buyruk bulunduğunu bilmediğimiz için şuan içi bomboş olan bir tesettür anlayışı var. Oysa ki biz bugün tesettürümüzle rahatça yaşaya bilmek için nice alimler asıldı, nice canlar bu dava için harcandı.

Tesettürün Modalaşması

Tesettürün Modalaşması

Tesettür Anlayışı Iyi mi Olmalı?

Tesettür anlayışımız bir tek “ALLAH’ın rızasını kazanmak” olması gerekir. Tesettür de ki niyetimiz adamların beğenisi yada insanların bakışlarını kazanmak olursa tanrısal emre zıt düşmüş oluruz. Zıt düşmemek için de modacılara değil de Nur süresine kulak vermemiz gerekir. Peki emredilen tesettür iyi mi olmalıdır? İlk ilkin başörtümüze dikkat etmemiz gerekiyor. Efendimizin de buyurduğu benzer biçimde baş örtülerin arka kısmının deve hörgücü benzer biçimde olmaması gerekir. Bu şekilde yapanların cennetin konusunu dahi alamayacaklarını bilmesi lazım. Ek olarak başörtünün boyun, gerdanlık benzer biçimde kısımları da gizlemesi gerekir. Ayette de açıklanmış olduğu benzer biçimde yakalarının üstüne koyulması gerekir. Başörtünün ön kısmından da hiçbir saç telinin gözükmemesine dikkat edilmelidir. Müslüman bayanların başörtüsü ve dış giysileri bakışları üstlerine çekecek renklerde olmayıp koyu tonda olması gerek(siyah, kahverengi benzer biçimde). Başörtüsüne dikkat ettiğimiz benzer biçimde dış giysimize de itina göstermemiz gerekmektedir.

Giyinmiş Çıplaklar Nedir?

Bayanların dışarı da veyahut yabancı adamların yanında dış giysisi giymesi mecburidir. Müslüman kadının tesettürü için bu kıyafetin dar olmayıp vücut hatlarını ortaya çıkarmaması gerekir. Yoksa Peygamberimizin “Giyinmiş Çıplaklar” diye tabir etmiş olduğu zümreye dahil olmuş oluruz. Ayrıyetten bayanların kendi eşleri haricinde ki erkeklere makyajlı olarak görünmesi yasaklanmıştır. Koku sürüp dışarı çıkmaları ise kokusunu içine çeken her erkekle zina etmiş hükmüne girmektedir. Tesettürlü olmak bunlardan uzak durmak anlamına gelir. Müslüman ve tesettürlü bayanın örtünmesiyle birlikte her hareketine dikkat etmesi ve tesettür anlayışını iyice benimsemesi gerekir..

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir?

Kurban İçin Vekalet Nasıl Verilir? Kurban bayramında kesilen kurbanlıklar için vekalet verilişini sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE