Ana Sayfa / Eğitim / Nasıl doktor olunur?

Nasıl doktor olunur?

Nasıl doktor olunur?

Nasıl doktor olunur?

 

“Mukaddes Meslek” grubunda en oldukca göze çarpan mesleklerden biri de doktorluktur.

Fiziki ve ruhsal olarak yaşanmış olan her türlü güçlük ya da sıkıntının çözümünü bulmak için yoğun bir çaba ve mesai içinde olan doktorlar, dışarıdan bakıldığında bile kolay olmayan bir hayata mensupturlar.

Doktorlar, girmiş oldukları bu yolda devamlı eğitim halinde olurlar.

Oldukça zor ve meşakkatli geçecek olan bu süreçte, ilk olarak mesleği sevmek ve öneminin bilincinde olmak yaşanacak sıkıntıların tesirini aza indirebilir.

İnsanlara en mühim değerlerinden önde gelen sağlıkları mevzusunda destek olmak, sorunların çözümünü sağlamanın hazzı ise meslekte tinsel bir doygunluk oluşturur.

“Doktor” unvanını almak ve vazife yapabilmek için üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir.

Tıp fakültesine girebilmek için geçerli olan puan da lisede Matematik – Fen olarak da malum sayısal bölüm yardımıyla elde edilir.

Üniversitede hazırlık sınıfı hariç 6 senelik bir eğitim süreci vardır.

Fakat eğitimin tamamı bu süreyle sınırı olan değildir.

Doktor olmak isteyen şahıs, yaşam boyu öğrenme gerekliliğini sabır ve azimle yerine getirmelidir.

Altı senelik ana eğitim sürecinin tamamlayan şahıs “pratisyen doktor” unvanını alıp vazife halletmeye başlayabilir.

Bu unvanla ilaç verme yetkisine haiz olan doktor, hastayla ilk iletişime geçen kişidir.

Gelişmiş ülkelerde pratisyen hekimlik için lüzumlu ergonomik ve kuramsal eğitimin sağlanması için kurumlar ve birimler olduğu şeklinde Türkiye’de de bu branşa destek için Türk Tabipler Derneği Genel Pratisyenlik Enstitüsü bulunmaktadır.

6 senelik eğitimin arkasından pratisyen hekimlikte kalmak istemeyen kişiler, Tıpta Uzmanlık Imtihanı’na girerek oradan kafi puanı almış olduğu takdirde bu hakkı elde edebilir.

Uzmanlığı kazanan adaylar seçtikleri bölüme nazaran 4-6 senelik bir asistanlık sürecinin arkasından uzman olarak mesleğe devam eder.

Uzmanlığın sonrasında gelen doçentlik ve profesörlük için ayrı ayrı sınavlar ve eğitimler gerçekleşir.

Şahıs, mesleğinde daha oldukca ilerlemek ve insanlara daha çok yarar sağlamak, gelir düzeyini de bu yönde daha da arttırmak isterse bu sınavlara girmek durumundadır.

Sınavların sonrasındaki eğitim sürecini tamamlamak içinse sav yazılır.

Yazılan tezin, kurul tarafınca kabul edilmesi durumunda şahıs yeni unvanına kavuşur ve mesleğini artık bu unvanla icra etmeye devam eder.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Arapça Nasıl Geliştirilir?

Dünyada yaklaşık 25 ülkede milyonlarca kişi tarafından konuşulan Arapça, Birleşmiş Milletler tarafından 5. resmi dil olarak kabul edilen bir dildir. Ortadoğu'da yaşanan son gelişmeler sebebiyle Arapçanın dünyada ticari, ekonomik ve kültürel önemi giderek artmış, Arapça öğrenimi de bu bağlamda önem kazanmıştır. Arapçanın geliştirilmesi ve akıcı bir Arapçaya sahip olunması için;

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE