Nasıl Hızlı Kelime Ezberlenir?

 

 

 

Nasıl Hızlı Kelime Ezberlenir?

Yabancı dil öğrenenler için kelime ezberlemek oldukça önemlidir. Bu kelimeler sıhhatli bir halde ezberlenirse ve sık sık tekrarlanıp ergonomik yapılırsa bu kelimeler yaşam boyu unutulmaz.

Kelime ezberlemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Doğal ki bunlar insandan insana değişmiş olur ve kelime ezeberleyecek şahıs hangi metodu kullanacağına kendisi karar vermelidir. Bunlardan en fazlaca verim alınan ve en süratli olanlar şunlardır.

Akıllı cep telefonları ve yanınızda taşıyorsanız eğer tabletler kelime ezberleme mevzusunda bulunmaz nimetlerdir. Ezberleyeceğiniz kelime sayısını kendiniz belirledikten sonrasında bu kelimeleri telefonunuza kaydedip gün içinde sık sık bakabilirsiniz. Akıllı telefon ya da tabletiniz yoksa yapışkansız not kağıtlarına kelimeleri arkalı önlü şekilde yazıp cebinize koyabilirsiniz. Bu şekilde gün içinde yeniden yeniden bakabilirsiniz. Bu notların altına ezberlenecek kelimeyi cümle içinde kullarak bir örnekle yazarsanız sizin için daha yararlı olur. Daha azca yorulmak isterseniz her yerde bulabileceğiniz kelime kartları mevcuttur.

Ezberleyeceğiniz kelimeleri A4 kağıtlarına yada fon kağıtlarına yazarak odanızın duvarlarına asabilirsiniz. Odanızda zaman geçirirken devamlı gözünüze çarpan kelimeleri ilerde hatırlamanız daha kolay olacaktır. Kelimelerin resimlerini de kelimelerin yanına çizebilirseniz eğer görsel hafızanız da harekete geçer.

Bağlantı kurma yöntemide güzel bir metottur. Ezberleyeceğimiz kelimeyi Türkçe bir kelimeyle bağdaştırabilirsek hatta öykü kurabilirsek -ne kadar saçma olursa o denli akılda kalır- o bağlantı ve hikayeyi unutmayacağımız için kelime de dimağımızda kalacaktır.

Bana nazaran en etkili ve süratli kelime ezberleme yöntemi öğrendiğiniz dilde kitap okumaktır. Fakat bu birazcık da olsa düzey ister. Seviyemize nazaran bir kitap temin etmeliyiz. Kitabımızdan bir paragrafı okuduğumuzu düşünelim bu paragrafta bildiğimiz kelimeleri yeniden etmiş oluruz. Bilmediğimiz kelimeleri ise sözlükten bakar öğreniriz ve bir yere not alırız. Öteki paragrafa geçince daha önceki paragrafta yanıldığımız kelimeyle karşılaşırsak eğer, onu yeniden etmiş oluruz. Yeniden edince hatırlamazsak eğer daha ilkin aldığımız nota bakar bir kez daha görmüş oluruz.

Eğer etrafınızda öğrendiğiniz dili konuşacak birisi yoksa kendi kendinize diyaloglar oluşturmak ezberlediğiniz kelimelerin daha iyi aklınızda kalmasına destek olacaktır.

Ek olarak akıllı cep telefonlarında birçok kelime ezberleme uygulaması bulunmaktadır. Bunun haricinde kelime ezberleri setleri satılmaktadır. Son zamanlarda kelime ezberlerine hususi bellek merkezleri açılmış olup bunlardan faydalanmanız size yarar elde edecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE