Niyet Mektubu Yazma Teknikleri

Niyet Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

 

Üniversiteyi bitirip yüksek lisans hayata geçirmeye karar verdiniz ve istenen belgeler içinde bir de niyet mektubu mu var?

Bugüne dek asla karşılaşmadığınız bu mektubun ne işe yaradığını ve iyi mi yazılacağını kara kara düşünmeye mi başladınız?

Öyleyse ilk olarak niyet mektubunun ne işe yaradığını hemen sonra iyi mi yazıldığını ve neleri içermesi icap ettiğini bilmek zorundasınız.

Niyet mektubu nedir?

 • Niyet mektubu; tezli-tezsiz yurt içi ve yurt dışı yüksek lisans başvurularında ya da yurt dışı workshop çalışmalarında ilgili programa niçin katılmak istediğinizi belirten belgedir. Yazım ve özlü ifade gücünüzün temsilcisi niyet mektubu, ilgili programa katılma amacınızı ve bu program dahilinde neler yapmak istediğinizi belirtir.

Niyet mektubu iyi mi yazılmalıdır?

 • Niyet mektubunun en mühim özelliği bireysel olmasıdır. Bu yüzden niyet mektubunuzu kendiniz yazmalı, internetten bulduğunuz örnekler üstünden oluşturmamalısınız. Ek olarak mektubunuzu başkasına yazdırmanın da negatif bir izlenim yaratacağını aklınızdan çıkarmayın.
 • Niyet mektubunuz, 1 tane A4 sayfasını geçmemelidir. Aksi takdirde amacınızı kısa ve özlü şekilde anlatmanızı isteyen bu belge amacını aşabilir. Bu yüzden yazmaya başlamadan ilkin yazılacakların listesini oluşturmak daha özlü bir halde yazmanızı sağlayabilir.
 • Niyet mektubunun resmi bir mektubu bulunduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden metninizi bayağı bir yere yazar benzer biçimde değil, ciddi ifadelerle oluşturmalısınız.
 • Niyet mektubunuzda kendinizi tanıtan kısa bir özgeçmişle giriş yapmalısınız. Bu girişin programla ilgili özelliklerinizin üstünde yoğunlaşmasına özen göstermelisiniz.
 • Başvurduğunuz programa, niçin başvurduğunuz, ne benzer biçimde emekler yapmak istediğiniz ve hangi mevzular üstünde uzmanlaşmayı düşündüğünüzle ilgili bilgiler, niyet mektubunda ikinci sırada yer alması ihtiyaç duyulan bilgilerdir. Bu detayları fazlaca fazla uzatmadan aktarmanızda yarar var.
 • İlgili programa başvuran bir fazlaca aday bulunduğunu göz önünde bulundurarak yazacağınız niyet mektubunuzda farklılıklarınızı ön plana çıkararak, bu farklılığınızın kabul edilmek istediğiniz program için iyi mi bir avantaj bulunduğunu vurgulamalısınız.
 • Niyet mektubunuzda kendinizi övmenizin avantajdan fazlaca dezavantaj getireceğini ihmal etmeyin. Bu yüzden kişisel farklılıklarınızı ön plana çıkarırken alçakgönüllülükten taviz vermemelisiniz.
 • Niyet mektubunda, başvurduğunuz programın size sağlayacağı katkıları belirtmek de mektubunuzun eğer olmazsa olmazları içinde olmalı.
 • Niyet mektubunuzun son kısmında başvurduğunuz yüksek lisans programını bitirdikten sonraki hedefleriniz üstünde durmalısınız. Bu da sizin kararlılığınızın göstergesi olacaktır.
 • Giriş, gelişme, netice her yazının eğer olmazsa olmazıdır. Bu yüzden mektubunuzu bir sonuçla bağlayıp, saygılarınızı sunarak sonlandırmalısınız.
 • Niyet mektubunuzu yazdıktan sonrasında yazım ve noktalama kurallarına uyup uymadığını denetim etmeli, metinde ifade bozukluğu olup olmadığını idrak etmek için detaylı bir halde yeniden okumalısınız.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE