Ana Sayfa / Eğitim / Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

 

 

 

 

Öğretim görevlisi  üniversitelerde ve bağlı birimlerinde, hususi data ve uzmanlık isteyen mevzularda ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü görevlendirilen kişilerdir.

1- Yükseköğretim kurumlarına başvuracak öğretim görevlisi adaylarının ilgili alanda minimum lisans mezunu olması gerekmektedir.

2- Lisans düzeyinde eğitim veren birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarının alanında minimum 5 yıl iş tecrübesi, önlisans düzeyinde eğitim veren birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarının ise alanında minimum 2 yıl iş tecrübesine haiz olmaları gerekmektedir. Başvuracağı alanda minimum yüksek lisans mezunu olan öğretim görevlisi adaylarında iş tecrübesi şartı aranmaz.

3- ÖSYM tarafınca meydana getirilen ALES’ ten (Bilimsel niteliği olan Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Imtihanı) alanında minimum 70 puan almış olmak gerekmektedir.

4- İlana çıkan alanların çoğunda gerekmemekle beraber bazı alanlarda gene ÖSYM tarafınca meydana getirilen YDS’ den (Yabancı Dil Bilgisi Düzey Tespit Imtihanı) 50 puan yada ÖSYM tarafınca eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan dengi bir puan almış olmak gerekmektedir.

Yukarıdaki koşulları elde eden kişiler öğretim görevlisi ilanlarına başvurabilirler.

Ön değerlendirme ve değerlendirme aşamalarındaki hesaplamalarda kullanılacak olan lisans mezuniyet notu 100’lük not sisteminde olmalıdır. 4’lük not sisteminde lisans mezuniyet notuna haiz adayların 100’lük not sistemine eşdeğerliği Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenir.

Başvurusunu meydana getiren öğretim görevlisi adayları ilk olarak ön değerlendirmeye doğal tutulur.

Ön değerlendirmede Lisans düzeyinde eğitim veren birimlere meydana getirilen başvurularda ALES puanının %60’ı ve yabancı dil puanının %40’ı; ön lisans düzeyinde eğitim veren birimlere meydana getirilen başvurularda ise ALES puanının %70’i ve lisans mezuniyet notunun %30’u dikkate alınır. Buna bakılırsa müracaat meydana getiren öğretim görevlisi adaylarının puanları hesaplanarak sıralanır. Bu sıralamaya bakılırsa duyuru edilen kadro sayısının on katına kadar aday belirlenerek duyuru edilir.

Ön değerlendirmede başarı göstermiş olarak değerlendirmeye çağırılan öğretim görevlisi adayları başvurdukları alanda yazılı olarak bilim sınavına doğal tutulur. Bilim sınavında 60 puandan düşük alan adaylar değerlendirmede dikkate alınmaz.

Imtihan jürisi değerlendirmesinde; Lisans düzeyinde eğitim veren birimlere meydana getirilen başvurularda ALES puanın %30’u, lisans mezuniyet notunun %30’u, yabancı dil puanının %10’u ve bilim sınavının %30’u; ön lisans düzeyinde eğitim veren birimlere meydana getirilen başvurularda ise ALES puanının %35’i, lisans mezuniyet notunun %30’u ve bilim sınavının %35’i dikkate alınır. Buna bakılırsa müracaat meydana getiren öğretim görevlisi adaylarının puanları hesaplanarak sıralanır. Bu sıralamaya bakılırsa puanı en oldukca olan duyuru edilen kadro sayısı kadar aday açıktan atama kanalıyla öğretim görevlisi ekibine atanırlar.

Yeni görevinizde başarılar 🙂

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği soru türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, genellikle sorunun zorluk seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Ancak çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!