Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Oruçlu iken eşlerin yakınlaşması hakkında bilgi

Oruçlu iken eşlerin yakınlaşması hakkında bilgi

 

Oruçlu iken eşlerin birlikte yatması, öpmesi, okşaması vs. davranışları orucu bozmaz. Sadece bu fiillere bağlı olarak meni gelirse oruç bozulur ve yalnız kaza gerekir. Eğer cinsel münasebet vuku bulursa hem kaza hem de kefaret gerekir.

Eşiyle öpüşmek, ona sarılmak, kendisine itimatı olmayan eş için mekruhtur şundan dolayı bu davranış orucu bozacak bir fiili işlemeye götürebilir. Kendinden eminse, mekruh olmaz. Sadece oruçlu kimsenin eşiyle “fâhiş mübaşeret” de denilen çıplak oldukları hâlde sarılmaları ve aşırıya gitmeleri kişinin kendine itimatı olsun yada olmasın mekruhtur.

ORUÇ NEDİR
Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci senesinde farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şöyleki buyurmuştur; ”Ey inanç edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı şeklinde, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir