Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Oruçlu kadın yemeğin tadına bakabilir mi

Oruçlu kadın yemeğin tadına bakabilir mi

 

Oruçluyken özürsüz olarak bir şeyin tadına bakmak yada bir şeyi çiğnemek mekruhtur bu sebeple bu şekilde bir davranış orucun bozulmasına sebep olabilir. Çiğnemek yada tadına bakmak için de olsa ağzına bir şey alan insan farkına varmadan onu yutabilir.

Bununla beraber kocası fena huylu olan bir kadının, pişirdiği yemeğin yada aldanma ihtimali olan bir kimsenin, satın alacağı besin maddesinin tadına bakması câiz görülmüştür fakat tadına bakarken boğaza bir şey gidecek olursa oruç bozulur ve kaza gerekir.

ORUÇ NEDİR
Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci senesinde farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şu şekilde buyurmuştur; ”Ey inanç edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı şeklinde, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir