Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

Oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

Oruçluyken adet olmak orucu bozar mı

Oruç nedir ve oruçlu iken adet gören bir kadının orucu bozulur mu şu demek oluyor ki oruçluyken adet olunca orucu bozmak gerekir mi? İşte detalar…

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci senesinde farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şu şekilde buyurmuştur; ”Ey inanç edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı benzer biçimde, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Oruç tutarken adet olmak orucu bozar mı?
Hayız hâli oruç tutmaya mâni olduğundan oruçlu bir karı âdet gördüğünde orucu bozulmuş olur ve Ramazan’dan sonrasında o günün kazasını yapması gerekir. Fakat adet olduktan sonrasında o günün namazını kaza etmesi gerekmek. Gene birtmek gerekirse, Oruçluyken regl olan şu demek oluyor ki adet olan bir bayanın orucu bozulur. İftara azca bir vakit kalsa bile orucu bozulur. İlerdeki bir günde o orucu kaza etmesi şu demek oluyor ki yine tutması ferekir.

Oruçluyken âdet gören bir karı açıktan olmamak kaydıyla yiyecek yiyebilir, su içebilir. İftara oldukca azca bir vakit kalmış olsa bile âdet gören bir kadının bir şey yese de yemese de orucu bozulmuş olacağından, oruçlu benzer biçimde aç durması doğru değildir şundan dolayı bu anda oruç tutması haram olduğu benzer biçimde harama benzemek de haram yada mekruhtur. Fakat yerken gizlice yiyip içmesi oruçlulara saygı adına daha uygundur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir