Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Orucun hikmetleri nelerdir

Orucun hikmetleri nelerdir

Orucun hikmetleri nelerdir

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci senesinde farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şöyleki buyurmuştur; ”Ey inanç edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı benzer biçimde, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Oruç ilk olarak Cenâb-ı Hakk”ın kâinat sofralarında insanoğlu için hazırlamış olduğu tanrısal nimetlerin kıymet ve ehemmiyetini algı ederek, insanı bunlara karşı şükürle mukabele etmeye sevk eden mühim bir vesiledir şu sebeple insan, aç ve susuz kaldığında çevresindeki nimetlerin farkına daha iyi varır. Bununla birlikte açlığın sertliği ölçüsünde gıdalardan alınan lezzet artar. Doğrusu akşama kadar aç durmuş bir insana iftar sofrasındaki nimetler, düzgüsel zamanlara kıyasla fazlaca daha leziz gelir.

Öteki taraftan önünde, elini uzatıp ulaşabileceği yüzlerce nimet olmasına karşın Cenâb-ı Hakk”ın rızasına nail olabilmek için açlık ve susuzluğa katlanmak, insan için mühim bir nefis terbiyesi olup bununla beraber ona sabır ve tahammül alışkanlığı kazandırır. Bu hakîkati ifade sadedinde ALLAH Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyleki buyurmuştur: الصِّيَامُ نِصْفُ الصَّبْرِ لِكُلِّ شَيْءٍ زَكَاةٌ وَزَكَاةُ الْجَسَدِ الصَّوْمُ “Her şeyin bir zekâtı vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur. Oruç ise sabrın yarısıdır.”[Tirmizi, ibn mace, sıyam]

Hele orucu yalnız aç ve susuz kalmaktan ibaret görmeyen, midesinin yanında göz, kulak, dil vs. tüm âzâ ve cevarihine hatta fikir ve hayallerine de onları haramlardan ve mâlâyâni şeylerden alıkoymak suretiyle oruç tutturan bir insan[2], Ramazan”da kazanılmış olduğu bu güzel terbiyeyi yaşam boyu devam ettirmek suretiyle, ahirette oruçlular için hazırlanan Reyyan kapısından cennete girme lütfuna nail olur.

İnsan, oruç yardımıyla âdeta kendisini esir eden günlük alışkanlıklar zincirini kırar, ülfet ve ünsiyetten kurtulur. Bu ise bir ruh disiplini sağlar ve iradeyi kuvvetlendirir. Doğrusu oruç insan için ciddi bir irade eğitimi kazandırır zira bilhassa uzun yaz günlerini düşündüğümüzde oruçlu bir insanoğlunun sabahtan akşama kadar aç ve susuz kalabilmesi sadece iradesinin hakkını vermeye vabestedir ki bu da nefse karşı kazanılmış mühim bir zaferdir. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), oruç tutmanın kalb ve ruhun bedene doğrusu şehevani duygulara galebe çalabilmesi için mühim bir vesile bulunduğunu şu enfes ifadeleriyle anlatmıştır: “Ey gençler topluluğu! Evlenmeye güç yetirebileniniz evlensin zira bu (evlenme), gözü (haramlardan) koruyucu, ferci (apış arasını) günahlara karşı muhafaza edicidir. Kim de evlenmeye muktedir değilse, o da oruç tutsun zira oruç, onun için (günahlara karşı) bir kalkandır.”[Buhari, savm, ebu davud]

Oruç sadece ihlâs ve samimiyetle ifa edilen bir ibadettir şu sebeple oruç, namaz, hac, kurban vs. ibadetler benzer biçimde başkaları tarafınca görülebilen bir yakarma değildir ki onun içine riya ve süm”a girebilsin. Samimi olmayan bir insan gizlice yiyip içtiği hâlde fazlaca rahat başkalarını aldatabilir, yalan söyleyebilir ve oruçluymuş benzer biçimde yapabilir. İşte oruçlu bir insan vicdanıyla baş başa olduğundan, orucu sadece ALLAH için meblağ. Bu da bir Müslümanın ihlâs ve samimiyetini arttıran bir faktördür.

Bilhassa zenginler, fakirlerin hâlini ve neler çektiklerini bir çok süre kavrayamazlar. Onlar bu tür mahrumiyetleri yaşamadıkları için açlık ve susuzluğun yada öteki zorlukların ne demek bulunduğunu bilemezler. İşte bilhassa zenginler oruç yardımıyla fakirlerin hâlini daha iyi anlayarak onlara yardım elini uzatır. Böylece toplumda yardımlaşma ve dayanışma duyguları gelişir. Asla şüphesiz bu da insanoğlu arasındaki sevgi bağlarını kuvvetlendirir.

Vücudun hastalıklara karşı direnme kazanmasına da vesile olan oruç, gövde sağlığı için de mühim bir perhiz ve riyazet vazifesi görür zira tıbbî çevrelerce de kabul edilmiş olduğu suretiyle bir yıl süresince aralıksız çalışan sindirim sisteminin senenin bir ayında dinlendirilmesi gövde sağlığı açısından olağanüstü önemlidir. Yalnız burada gün boyu aç kalıp iftarda mideyi tıka basa doldurmanın, oruç tutmanın ruhuna aykırı olduğu benzer biçimde sıhhat açısından da zararı dokunan bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

Orucun ferd ve cemiyet üstündeki yararları bunlardan ibaret değildir. Sadece biz oruçla ilgili fıkhî meselelere geçmeden ilkin icmalen de olsa orucun bazı mühim hikmetlerine işaret edelim istedik.

 

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler yalnız genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zaman içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre hekim muayenesinin yerini alamaz, hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir