Özet Nasıl Çıkarılır?

 

 

 

Özet Nasıl Çıkarılır?

Özet, okuduğunuz bir metnin yada kitabın ana fikrini bozmadan o metnin yada kitabın kısaltılmış haline verilen isimdir. Okuduğunuz herhangi bir metinden yada kitabından özet çıkarmanız her dönemde sizden istenilebilir. Hayatınızı kolaylaştırmak adına da özet çıkarma yoluna başvurabilirsiniz. Doğal ki özet çıkarma işlemini gerçekleştirirken başvuracağınız ve dikkat edeceğiniz temel noktalar vardır.

Özetleme mevzusu olayların birbirine iyi bir halde bağlanmasını gerektirir. Şu sebeple metni kısalttığımız için daha azca kelime ve cümle ile vakaları bağlamak daha zor olsa gerek. Çoğunlukla özet çıkarma işlemi tekrarlandığında bir alışkanlık kazanılır.

Güzel bir özet çıkarabilmek için ilk olarak metni iyice okumalısınız. Okuma işleminden sonrasında metni iyice kavrayabildiğinizden güvenli olabilmek için kendinize metin ile ilgili türlü sorular mesele. Okuduğunuz metnin ana fikrini anlayın ve iyice özümseyin.

Özete hazırlık evresini bitirdikten sonrasında sırasıyla şu noktaları uygulayarak özetinizi yazmaya başlayın:

* Metinde yer edinen gereksiz detayları eleyin.

* Çoğunlukla tekrarlanan cümleleri ve düşünceleri dikkate almayın.

* Ana fikir ile ilgili cümleleri direkt olarak alın. Eğer bu şekilde cümleler yoksa kendiniz o biçim cümleler üretin.

* Özeti bitirdikten sonrasında metin ile özeti karşılaştırın ve çelişki olmadığına güvenli olun.

Özet çıkarma işi yapılırken hafızanın kuvvetli olmasının ne denli mühim bulunduğunu anlayacaksınız. Bu yüzden çoğunlukla özet çıkarma işlemi yapmış olursanız hafızanızın güçlendiğini kavrayacak ve daha sonraki özet çıkarma işlerinde daha kolay çalışabileceksiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE