Papağan Nasıl Bir Kuştur?

Papağan Nasıl Bir Kuştur?

 

 

Psittacidae familyasından gelen bir kuş türü olan papağanın Latince adı Psittacus’tur. Papağanlar kıvrık gagalı, parlak ve değişik renklerde tüyleri olan ve sıcak yerlerde yaşayan kuşlardır. Çoğu zaman Afrika, ABD, Asya ve Okyanusya’nın tropikal orman bölgelerinde yaşarlar sadece beslemeye uygun olduklarından dünyanın nerede ise her yerinde bulunurlar.

Papağanın Özellikleri

Papağanın üst gagası kalınca, kıvrık ve hareketlidir. Alt gaga ise hareketsiz olup, yiyecekleri kırarken üst gagaya destek durumdadır. Dilleri kalınca, sert ve kısadır. Bu sayede papağanlar kabuklu yiyecekleri kabuğundan kolayca ayırarak yiyebilir.

Averaj ömürleri naturel şartlarda 70 senedir. 300’den fazla türü olan papağanlar kafeste beslendiklerinde ise averaj ömrü 30-40 yıl arasındadır. Olukça sakin olan papağanlar ek olarak en akıllı kuş türlerinin önderlik yapar.

Papağan dendiğinde akla ilk olarak konuşmaları gelir. Papağanlar uygun gaga yapıları ve öykünmek kabiliyetleri yardımıyla duydukları sesi öykünmek edebilirler. Aslen papağan bir tek kendisine tertipli ve tekrarlı şekilde dinletilen sesi öykünmek eder.

Konuşma Eğitimi Nasıl Verilir?

Papağanlara konuşma eğitimi vermek için sabırlı olmak gerekir. Ufak yaşlarda sahiplenilen papağanların, ebeveynleriyle büyümüş papağanlara bakılırsa daha acele ve iyi eğitildikleri bilinir. Neredeyse doğduğu günden beri insan sesine alışık olan papağan bu sesi daha kolay ve iyi öykünmek eder. Konuşma eğitimi ne kadar sık ve uzun soluklu verilirse o denli iyi olur. Eğitim esnasında cümleler minik parçalara bölünmeli, sözcük sözcük tekrarlanmalıdır. Ek olarak ortamda değişik bir ses olmaması da papağanın duyduğu sesi daha iyi öykünmek etmesini sağlar. Papağan açken sesi öykünmek etme mevzusunda başarı göstermiş olması imkansız, sadece tam anlamıyla tok olduğunda da doğru çıkardığı bir ses için kendisine verilen ödül mamasıyla da ilgilenmez. Dolayısıyla papağan mamasını yedikten 1 saat kadar sonrasında eğitime başlanmalıdır.

Türlerine bakılırsa farklılık gösterse de papağanlar naturel ortamlarında çoğu zaman tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenir. Kafeste beslenen papağanlar içinse ne olursa olsun papağanlara hususi kuş maması alınmalı ve veterinerin talimatlarına uyacak şekilde beslenmelidir. Her papağan türünün kendine özgü bir beslenme ihtiyacı olabileceğinden ne olursa olsun bir uzman görüşü alınmalıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE