Ana Sayfa / Tasarruf / Para Biriktirmenin 10 Kolay Yolu

Para Biriktirmenin 10 Kolay Yolu

Para Biriktirmenin 10 Kolay Yolu

Para Biriktirmenin 10 Kolay Yolu

 

Daha fazlaca geleceğe yatırım yapmak ya da beğenilen bir şeyi almak amaçlı biriktirilen para, sebep her ne olursa olsun kişilerin daha rahat yaşaması açısından önemlidir.

Belli bir hedefe yönelik biriktirme söz mevzusu olduğunda birikim daha mümkün benzer biçimde görünebilir.

Sadece günlük yaşamda yapılabilecek küçük değişimlerle de para biriktirmek kolay hale gelebilir.

1) Harcamaları izlemek: Ay içinde meydana getirilen kredi ya da banka kartları ile nakit harcamaları denetim ederek satın alınan ürünleri gözden geçirmek, gereksiz harcamalardan kaçınarak bütçeye uygun harcamalara yönelmek açısından önemlidir.

Harcamaları izlemek açısından uygulanabilecek bir öteki yöntem ise satın alınan ürünlerin fiş yada makbuzlarını saklamaktır.

Ay süresince biriken fiş ve makbuzlar denetim edildiğinde gereksiz harcamalar göz önünde bulundurularak yön çizilmelidir.

2) Dışarıdan yiyecek alışverişine son vermek: Dışarıda yiyecek yiyecek ya da içecek tüketmek bir alışkanlık durumu ise bu tüketimi en aza indirerek bu şekilde harcamaları tahmini olarak bir yerde biriktirmek para biriktirme mevzusunda kolaylık sağlar.

Çoğu zaman evde bulunan temel gıdalarla beslenme yoluna gidilmelidir.

3) Ucuz ulaşım alternatiflerini değerlendirmek: Çoğunlukla yakın mesafeler için paralı ulaşım araçları yerine eğer mümkünse yürümek tercih edilmelidir.

Daha uzun mesafelerde ise eğer olanak dahilindeyse bisiklet benzer biçimde parasız ulaşım araçlarını tercih etmek maddi kazancın yanında sağlığa da katkısı açısından da önemlidir.

Bunun yanında ulaşımda aşırı lüksten kaçmak bir şahıs ile trafikte bulunmak ya da taksi tutmak yerine toplu ulaşım araçlarını kullanmak öncelikli tercih olmalıdır.

4) Elektrik kullanımına dikkat etmek: Ev ortamında kullanılan elektrikli cihazlarla ilgili daha özenli hareket etmek faturaların daha düşük gelmesinde etkilidir.

Kullanılmadığı sürece elektronik cihazların fişlerini çekmek, bir tek bulunulan odayı aydınlatmak ek olarak aynı enerjiye haiz olmalarına karşın daha azca tüketen led ampulleri tercih etmek tutum açısından yararlı yöntemlerdir.

5) Aşırı tüketimden kaçınmak: Başta giyim olmak suretiyle gerekmediği sürece harcama yapmaktan kaçınılmalıdır.

Alınması gereklilik arz eden eşyaların seçiminde fazla lükse kaçmadan gereksinimleri karşılayacak ürünler seçilerek fazla para ödememeye dikkat edilmelidir.

İndirimli ürünler tercih edilebilir.

6) İletişim harcamalarını asgariye indirmek: İnternet, ev ve cep telefonu kullanımlarında lükse kaçmadan tüketim önemlidir.

Çoğunlukla gün içinde evde bulunamayanlar için sınırsız web yerine belli kotaya haiz web paketi edinmek yanında ev ve cep telefonları içinde en uygun ödeme paketi seçilerek tasarrufa gitmek mümkündür.

7) Avmlerinden uzaklaşmak: Gerekmediği sürece bilhassa dolaşmak amaçlı avmlerinde zaman harcamaktan kaçınılmalıdır.

Yazları park benzer biçimde mekanlar tercih edilebileceği benzer biçimde, kışın da gereksiz harcamalara yönlendirebilecek mekanlardan uzak durulmalı, süre harcama ile ilgili başka alternatifler değerlendirilmelidir.

8) Acil durumlar için para saklamak: Öngörülen harcamalar haricinde belli oranda bir parayı yokmuş benzer biçimde davranarak bir yerde saklamak ve acil durumlar haricinde harcama yapmamak tasarrufta mühim bir katkı sağlar.

Her ay süresince uygulanacak bu taktik ile bir tutum hesabı oluşturularak dönem sonlarında bu hesaba yatırmak para biriktirmek mevzusunda destek unsurlardandır.

9) Bozuk paraları biriktirmek: Bir çok kez harcandığı bilincinde olunmayan ve ruhsal olarak harcanıyormuş hissi vermeyen minik paraları alışverişlerde kullanmak yerine bir kumbara içinde biriktirmek tutum açısından önemlidir.

Fazlaca fazla katkısı yokmuş benzer biçimde görünen bu durum karşısında edilen alışkanlık ile tutum hesabına kayda kıymet bir eklenti yapmak mümkündür.

10) Hobi edinmek: Ucuz ve süre harcayıcı bir hobi edinmek para harcanacak zamanı kısıtlaması bakımından önemlidir.

El sanatlarına yönelik edinilebilecek hobiler yanında bir spor dalı ile uğraşmak da para biriktirme mevzusunda etkili bir yöntemdir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir