Ana Sayfa / Eğitim / Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği sual türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, çoğu zaman probleminin güçlük seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Sadece çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

  • Uzun paragraf sorularını çözmenin yolu, paragrafları anlayarak süratli okumaktan ve paragrafı iyi irdelemekten geçer. Anlayarak süratli okuma için sınava hazırlanma sürecinde sık sık uzun okuma emekleri yapılmalıdır. Bu emekler gazete, mecmua, hikâye, roman okuma şeklinde olabilir. Ek olarak okuma esnasında kelimeler içten ya da dıştan mırıldanarak seslendirilmemelidir. Bu durum okuma hızını oldukça düşürür ve uzun paragraflar sorularının çözülmesinde oldukça süre kaybettirir.
  • Paragraf sorularının çözülebilmesi için temel kavramların iyi bilinmesi gerekir. “Ana düşünce”, “anlatılmak istenen”, “vurgulanmak istenen” benzer biçimde kavramların ne ifade etmiş olduğu iyi bilinmezse yorumlama kabiliyeti ne kadar iyi olursa olsun paragraf sorularında doğru cevabı bulmak oldukça zor olabilir.
  • Paragraf sorularında ilk olarak sual kökü okunmalıdır. Ilkin paragrafı okumayı tercih edenlerin çoğunluğu sual kökünü okuduktan sonrasında paragrafı yine okurlar. Bilhassa uzun paragraflarda, paragrafın fazladan 1 kez okunması zaman kaybı anlama gelir.
  • Sual kökü okunurken dikkatli olunmalıdır. Bilhassa olumsuzluk belirten “değildir”, “yoktur”, “anlatılmak istenmemiştir”, “hangisi olması imkansız” benzer biçimde ifadelere dikkat edilmelidir. Bu ifadelere dikkat edilmediğinde A şıkkındaki pozitif ifade doğru yanıt sanılıp öteki şıklar okunmadan derhal işaretlenebilir ve bu şekilde doğru yapılacak sual yanlış yapılabilir.
  • Sual kökü okunduktan sonrasında paragraf okunmadan ilkin yanıt şıklarına da bakılmalıdır. Yanıt şıkları kısa ise tamamen okunmalı, yanıt şıklarında uzun ifadeler var ise da şıklara göz atılmalıdır.
  • Sual kökü okunup şıklara göz atıldıktan sonrasında da paragraf okunmalıdır. Bazı sorularda paragrafta kullanılan ifade dili yada paragrafın hangi soruya cevaben yazılmış olabileceği benzer biçimde sorular sorulmaktadır. Bu benzer biçimde sorularda paragrafın ilk birkaç cümlesi okunarak doğru yanıt bulunabilir. Bu durumda paragrafın tamamının okunmasına gerek olmaz ve yanıt erken bulunarak süre kazanılabilir. Sadece “paragrafın ana fikri nedir?”, “paragrafta anlatılmak istenen nedir” benzer biçimde sorularda paragrafın tamamının okunması gerekir. Hatta yoğun olarak ana fikrin sorulmuş olduğu sorularda çoğu zaman ana düşünce son cümlede verilmektedir.
  • Paragraf okunurken anahtar cümleler işaretlenmelidir. Bu şekilde uzun paragraflarda paragrafın tamamının yine yine okunmasına gerek duyulmaz. Eğer bu cümleler bazı şıklarla eşleşiyorsa, işaretlemelerle şıklar eşleştirilmeli ve cevaplar elenmelidir.
  • Şıklarda kullanılan çeldiriciler yada birbirine yakın ifadeler yanlış yanıt verilmesine yol açabileceğinden paragraf okunduktan sonrasında probleminin doğru cevabı bulunmuş olsa dahi tüm şıklar okunmadan işaretleme yapılmamalıdır.
  • Paragraf soruları konsantrasyon gerektirir. Bu sebeple bu tip sorular çözülürken kalem sallama, ayak sallama benzer biçimde dikkat dağıtıcı hareketlerin yapılmasından da kaçınılmalıdır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yurt Dışında Lise Nasıl Okunması mümkün?

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre gençlerin %45'i lise ve üniversite eğitimini yurt dışından almak istiyor. Yurt dışında lise seviyesinden itibaren başlanan eğitim planı, gençlerin üniversite başarısını da önemli oranda artırmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir