Ana Sayfa / Peygamberler / Peygamber efendimizden dua örnekleri

Peygamber efendimizden dua örnekleri

Peygamber efendimizden dua örnekleri

Dua, sınırlı ve aciz olan insanoğlunun; sınırsız ve sonsuz kudret sahibi allah ile kurduğu diyalog ve köprüdür.

Dua, kulu Allah’a yaklaştıran büyük bir ibadettir. Peygamberimiz bir Hadis-i Şeriflerinde: “Allah’ın rahmet ve ihsanını talep ediniz. Çünkü Allah Teala kendinden bir şey istenmesini sever. İbadetlerin en faziletlisi duadan gelecek kurtuluşu beklemektir.” buyurmuşlardır. (Tirmizi).

Dua kötülüğe karşı bir kalkan, insanı cehennem ateşinden koruyan bir perdedir. Yüce Allah Ahzab Suresi’nde: “Ey iman edenler! Allah’ı çokça hatırlayınız.” buyurmuştur.

İşte Peygamberimizin Dualarından örnekler

“Allah’tan başka ilah yoktur. Yalnız O vardır, ortağı yoktur. Mülki O’nundur, hamd O’nundur ve O, her şeye kadirdir.”

“Allah’ım beni bağışla, bana merhamet et. Bana hidayet ve helal rızık ver.”

“Allh’ım! Ey insanların Rabbı, sıkıntıları gideren şifa ver. Senden başka şifa verecek yoktur. Hiç hastalık bırakmayan bir şifa ihsan eyle bize. ”

“Allah’ım, sen affedicisin, affı seversin. Beni de affet.”

“Allah’ım kederden, tasadan, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan Sana sığınırım. Hayatın ve ölümün şerrinden Sana sığınırım. Kabir azabından Sana sığınırım.”

“Allah’ım bize dinde bilgi, çok ilim, yetecek kadar rızık, bedende sağlık, ölmeden önce tövbe, ölürken rahatlık, öldükten sonra cennete girmek, dünyada ve ahirette afiyet ihsan eyle.”

“Allah’a hamd ederek O’nu noksanlıklarından tenzih ederim. Yüce Allah’ı tenzih ederim.”

“Allah’ım, ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik ver, ahirette iyilik ver. Ey merhametlilerin en merhametlisi, rahmetinle bizi ateş azabından koru. Hesap gününde beni, annemi, babamı ve bütün müminleri bağışla.”

“Her zaman var olan Allah’dan başka ilah yoktur. Her yerde ibadet edilen Allah’dan başka ilah yoktur. İhsanıyla bilinen Alah’dan başka ilah yoktur. Her dilde anılan Allah’tan başka ilah yoktur. Ey İhsanı devamlı olan, affedici, merhametli Rabbim! Ey merhametlilerin en merhametlisi Allah’ım! İmansızlıktan ve şeytanın şerrinden bizi koru! Efendimiz Muhammed’e ve onun bütün evladına salat ve selam eyle.”

“Allah’ım! Senden faydalı ilim, geniş rızık ve her türlü sıkıntı ve hastalıklardan şifa dilerim.”

“Allah’ım! Senden korkmayan kalpden, kabul olunmayan duadan, doymayan nefisten ve fayda vermeyen ilimden Sana sığınırım.”

“Allah’ım! Senin iznin ve yardımınla sabahladık ve akşamladık. Yine senin izin ve yardımınla yaşar ve ölürüz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.”

“Allah’ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin.”

“Allah’ım! Nimetinin yok olmasından, verdiğin afiyetin (nimet ve sağlığın) bozulmasından, ansızın cezalandırmandan ve öfkene sebep olan her şeyden sana sığınırım.”

“Allah’ım! Fakirlikten, yokluktan ve zilletten sana sığınırım; zulmetmekten ve zulme uğramaktan da sana sığınırım.”

“Allah’ım! Dalalete (sapıklığa) düşmekten veya (başkalarını) dalalete düşürmekten, hataya düşmekten veya (başkasını) hataya düşürmekten, zulmetmekten veya zulme uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan, sana sığınırım.”

“Allah’ım! Korkaklıktan sana sığınırım. Ömrün en düşük çağının zorluklarından, dünya fitnelerinden ve kabir azabından da sana sığınırım.”

“Allah’ım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sana sığınırım.”

“Allah’ım! Cehenneme götüren fitneden, Cehennemin azabından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım.”

“Allah’ım! Açlıktan sana sığınırım. Çünkü açlık, ne kötü bir arkadaştır. Hainlikten de sana sığınırım. Çünkü hainlik, ne kötü bir sırdaştır.”

“Allah’ım! Bedenime sağlık ver, gözüme sağlık ver, sağlığı benim varisim kıl (son nefesime kadar beni sağlıklı eyle). Halîm ve kerîm olan Allah’tan başka ilah yoktur. Ulu arşın sahibi Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur”

“Allah’ım! Senden hidayet, takva, (sorumluluk bilinci) iffet ve (gönül) zenginliği isterim.”

“Allah’ım! Bana öğrettiğin ilim ile beni faydalandır, bana fayda verecek ilmi öğret ve benim ilmimi artır. Her hâl üzere Allah’a hamd olsun. Cehennem ehlinin halinden Allah’a sığınırım.”

“Ey kalpleri hâlden hâle çeviren Allah’ım, kalbimi dinin üzere sabit kıl.”

“…Allah’ım! Nefsime takvasını (günahlardan sakınma duygusu) ver ve onu (her türlü günahtan) temizle, Sen temizleyenlerin en hayırlısısın. Onun koruyucusu ve efendisi de sensin..”

“Allah’ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle.”

“Ey Allah’ım! Senin rahmetini umuyorum, beni göz açıp kapayıncaya kadar (da olsa) nefsimle başbaşa bırakma. Halimi tümüyle düzelt, Senden başka ilâh yoktur.”

“Allah’ım! Bana kendi sevgini ve Senin yanında sevgisi bana fayda verecek kimsenin sevgisini ver.”

“Allah’ım! Harama bulaşmaktansa, helalinle yetineyim. Beni lütfunla (zengin kılarak) Senden başkasına muhtaç etme.”

“Allah’ım! Seni anmak, sana şükretmek, sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et.”

“Allah’ım! Mal, aile, çocuk olarak insanlara verdiklerinin hayırlısını dilerim, sapıtan ve saptıranları değil.”

“Allah’ın adıyla… O’nun adıyla (hareket edildiğinde) yerde ve gökte hiçbir şeyin zararı dokunmaz. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.”

“Bizi doyurup içiren ve bizi Müslümanlardan eyleyen Allah’a hamdolsun.”

“Allah’ım! (rahmetini) umarak, (azabından) korkarak kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Senden başka sığınak, senden başka dayanak yoktur. İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin peygambere inandım.”

Bu habere de bakabilirisiniz

peygamberler

İMAN VE ALLAH SEVGİSİ İLE İLGİLİ HADİSLER

İman ve Allah sevgisi ile ilgili hadisleri sizler için derledik. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE