Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Peygamber Efendimizin kabe hakemliği kısaca

Peygamber Efendimizin kabe hakemliği kısaca

Peygamber Efendimizin kabe hakemliği kısaca

Allah rasulü (as) Kureyşliler arasında ve Mekke’de herkes tarafından doğruluğu ile tanınan, güvenilirliğiyle bilinen ve saygı gösterilen bir şahsiyyetti.

Otuz beş yaşında iken, Mekkeliler Kâ’beye esâslı bir tamirat yapmıştı. Sıra Hacerul-esved’i yerine yerleştirmeye gelince, bu kutsal görevin kimler tarafından yerine getirilebileceği ile ilgili olarak derin bir fikir ayrılığına düştüler.

Neredeyse kabileler kendi aralarında kötü kavgalara girecek duruma gelmiş iken, aralarından biri çıkıp şu teklifte bulundu;

– “Ey Kureyşliler birazdan beytullaha gelecek olan ilk kişiyi aramızda hakem kabûl edelim ve bu husûsla ilgili onun vereceği ve önereceği karara hep birlikte saygı gösterelim!“

Bu kişinin önerisi herkes tarafından kabûl edilince, oturup Kâ’be’ye gelecek olan ilk kişiyi beklemeye koyuldular.

Kâ’be’ye ilk gelen, Muhammed-ul emîn oldu. Bunu gören Kureyşliler çok sevindi ve hep bir ağızdan;

– “Muhammed-ul emin geldi!“ diye bağnşmaya ve sevinmeye başladılar.

Allah rasûlü de (as) bu kutsal göreve sevinmişti. Mübârek elbisesini yere serip Hacerul-esvedi içine koydu. Sonra da, her kabilenin kendi içinden seçtiği bir büyüğüne de, bu elbisenin bir tarafından tutup kaldırmasını söyledi.

Allah rasûlü (as) konacağı yerin hîzâsına kaldırılan Hacerul-esvedi alıp mekânına yerleştirdi ve böylece olası bir fitnenin ÖnÜne geçti.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zaman içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre hekim muayenesinin yerini alamaz, hekim muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile alakalı en ufak bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Şükrün Anlamı Nedir?

Şükrün Anlamı Nedir? Nasıl şükredilir? şükür kelimesinin manasını sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE