Ana Sayfa / Peygamberler / Peygamber Nedir ve Peygamberin Özellikleri Nedir?
peygamberler
peygamberler

Peygamber Nedir ve Peygamberin Özellikleri Nedir?

Peygamber Nedir ve Peygamberin Özellikleri Nedir? Peygamber farsça kökenli bir kelimedir. Peygamber kavram olarak Allahü teâlâ ile insanoğlu içinde elçilik icra eden kişiye denir. Bu elçilik görevini icra eden kişiyi Allahü teâlâ hususi olarak yaratmıştır ve kendi peygamberi olarak belirlemiştir.

Peygamber Nedir ve Peygamberin Özellikleri Nedir?

Arapça’da ise peygamberlik manasına gelen birçok ifade vardır bunlar Risalet, Nübüvvet, Resul, Nebi kelimeleridir. Resul ve Nebi içinde ince bir detay bulunmaktadır. Kendisine yeni bir kitap ve şeriat(kurallar bütünü) verilen peygambere Resul denilirken kitap verilmeden önceki peygamberin uygulama ve şeraitine uyan peygambere ise Nebi denilir. Her Resul Nebi olur iken her Nebi Resul değildir.

Kısacası Allahü teâlâ‘nın elçisi olarak komut ve yasaklarını bildiren seçkin insana Peygamber denilir. Peygamberlik seçilerek elde edilmiş bir vazife değildir aksine ALLAH tarafınca bir lütuf ve kayra ile evvelinde belirlenen bir makamdır. Emek vererek yada fazlaca amel ederek ALLAH dostu olunabilir fakat Peygamber olunamaz. Allahü teâlâ insanları hiçbir süre başıboş bırakmamış peygamberleri ile onları Hak ve Rahmete çağırmıştır. Allahü teâlâ her Ümmete Peygamber göndererek onları kendi cinsleri ile uyarmıştır. Böylece komut yasaklarını bildiri etmeden, günah sevabı açıklamadan hiç kimseye azap etmeyeceğini ayet ile bildirmiştir. Bir ayeti kerimede Peygamberlerin uyarıcı ve müjdeci olarak göndermiş olduğu ifade edilmektedir. Peygamberler görüntü olarak bizim şeklinde insandır fakat ruhani ve hususi olarak ALLAH tarafınca harkülade özellikler ile donatılmışlardır.

 

Kur’an-ı Kerim de Meryem oğlu İsa olarak bahsedilen İsa Aleyhisselâm ’ın üstün özellikleri ile ölü diriltmesi İsrailoğullarını sapıttı ona İlah atfında bulundular bunun üstüne Allahü teâlâ Kur’an-ı Kerim’de devamlı İsa Aleyhisselâm’dan Meryem oğlu İsa olarak bahsetmektedir. Oysa ölüleri dirilten İsa Aleyhisselâm değildir Allahü teâlâ‘nın izni ile gerçekleşen bir vakadır ve İsa Aleyhisselâm bulutun yağmura vesile olması şeklinde ölünün dirilmesine sebep kılınmıştır. Peygamberlerin hepsinde bazı özellikler bulunur bunlar değişmez ve hepsinde bulunan özelliklerdir.

Peygamberlerin Özellikleri Nedir?

  • Sıdk doğru olmak doğruluktan ayrılmamak
  • Emanet güvenilir olmak güvenli olmak
  • İsmet günahtan korunmuş olmak günah işlememek
  • Fetanet peygamberler fazlaca parlak zeka ve akıllıdır.
  • Bildiri peygamberlerin Allahü teâlâ’nın elçisi olarak insanlara onun yasaklarını duyurur uyarır.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

peygamberler

Peygamberler Arasında Ayrım Yapılmamalıdır

Peygamberler Arasında Ayrım Yapılmamalıdır. Allah’ın kullarından istediği iman şartlarından birisi de “peygamberlere imandır”.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE