Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Peygamberlerde bulunması vacİb olan sıfatlar

Peygamberlerde bulunması vacİb olan sıfatlar

Peygamberlerde bulunması vacİb olan sıfatlar

Peygamber; ALLAH (c.c.)’in insanlara doğru yolu göstermek suretiyle görevlendirdiği, her türlü ahlâk güzelliğine haiz seçkin insanlardır. Peygamberler, ALLAH’ın kendilerine vahyettiklerini insanlara duyurur, ALLAH ile kullar içinde elçilik yaparlar.

Peygamberlerin sıfatları diyince onlarda bulunması câiz olan sıfatlarla ge­rekli (vâcip) ve mecburi olan sıfatlar anlaşılır. Kur’ân-ı Kerîm’in pek oldukça ye­rinde vurgulandığı şeklinde peygamberler de insandır. Onlar da öteki insanoğlu şeklinde oturup kalkar, yiyip içerler, gezerler, evlenip çoluk çocuk sahibi olurlar, özgü­talanır ve ölürler; bu şeklinde özelliklere, peygamberler hakkında düşünülmesi câiz özellikler denir. İlâhî komut ve yasaklarla yükümlülük mevzusunda peygamberler de öteki insanoğlu gibidirler. Fakat onlar her hareketleriyle ALLAH’ın insanoğlu için seçtiği kulları ve elçileri, insanların kendilerine bakarak davranışlarına çekidüzen verdikleri birer örnek olduklarının bilinci içindedirler. Bu sebeple fakirken, sıkıntıdayken bile ALLAH’a şükrederler. Haset etmek, içi dışına uymamak şeklinde fena huylardan hiçbiri onlarda bulunmaz.

Her peygamberde insan olmanın da ötesinde bazı sıfatların bulun­ması lüzumlu ve zorunludur. Bunlara vâcip sıfatlar denir.

1- Sıdk: Doğruluk anlamına gelir. Peygamberler son aşama doğru insanlardır. Asla yalan söylemezler. Oldu dedikleri olmuştur, olacak dedikleri zamanı ulaşınca kesinlikle olacaktır.

2- Emânet: Güvenilir olmak anlamına gelir. Peygamberler her hususta güvenilir kimselerdir, emanete asla hıyanet etmezler.

3- Fetanet: Akıllı ve uyanık olmak anlamına gelir. Peygamberler akıllı, uyanık ve yüksek zekâ sahibidirler.

4- İsmet: Günah işlememek anlamına gelir. Peygamberler gizli saklı ve açık hiçbir şekilde günah işlemezler.

5- Bildiri: Bildirmek anlamına gelir. Peygamberler ALLAH’tan aldıkları dini hükümleri olduğu şeklinde hiçbir değişim olmadan insanlara bildirmişlerdir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir